Statistika našeho portálu

  • 86 110 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 154 Míst a památek

Bývalý klášter minoritů s kostelem sv. Anny - Kukleny

Hradec Králové

Bývalý konvent minoritů u kostela sv. Anny v Kuklenách se nachází na západním okraji města Hradce Králové. V současnosti je spravován kongregací Dcer Panny Marie Pomocnice (salesiánky).Minorité se usadili v Kuklenách poté, co byl v letech 1776–1778 při výstavbě nového opevnění Hradce Králové zbořen jejich původní konvent na Pražském předměstí. O výměně místa se patrně nějakou dobu již u…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hradec Králové
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Hradec Králové
Obec
Hradec Králové
Telefon

Fotogalerie k článku

Bývalý konvent minoritů u kostela sv. Anny v Kuklenách se nachází na západním okraji města Hradce Králové. V současnosti je spravován kongregací Dcer Panny Marie Pomocnice (salesiánky).

Minorité se usadili v Kuklenách poté, co byl v letech 1776–1778 při výstavbě nového opevnění Hradce Králové zbořen jejich původní konvent na Pražském předměstí. O výměně místa se patrně nějakou dobu již uvažovalo, o čemž svědčí dochovaný (ale nerealizovaný) projekt Josefa Jedličky z roku 1767. Základní kámen k novému klášternímu areálu byl položen 2. července 1777, přičemž samotná stavba probíhala poměrně rychle. Již roku 1784 byl vysvěcen nový kostel sv. Anny, bohužel budova konventu se své konečné podoby nedočkala. Důvodem bylo zrušení zdejší komunity v rámci josefínských reforem v roce 1789. Před zánikem ji neochránilo ani zřízení fary při konventu. Kostel sv. Anny zůstal nadále jako farní a část kláštera byla proměněna ve školu.

Bývalý klášterní areál, vystavěný dle plánů Matouše Walcha, tvoří jednolodní kostel sv. Anny (orientovaný k severu) s iluzivní malbou hlavního oltáře z roku 1779 od Josefa Kramolína. Ke kostelu přiléhá na západní straně nově zrekonstruovaná budova konventu.

A. Š.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Masopust na statku Piletice

03.03.2019 - 03.03.2019
Šrámkův statek Piletice

Masopustní hodokvas v tradičním staročeském stylu. Tradiční venkovská zabíjačka. Obchůzky masopustních maškar a taneční…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

07.03.2019 - 07.03.2019
Tylovo nábřeží 691,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Velikonoce v Podorlickém skanzenu v…

20.04.2019 - 21.04.2019
Podorlický skanzen…

Velikonoce ve skanzenu zahajují novou turistickou sezónu. Přijďte se podívat na velikonočně vyzdobený skanzen a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete