Statistika našeho portálu

  • 95 086 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Bývalý minoritský klášter - Pardubice

Pardubice

Klášterní budovy minoritského konventu stávaly na místě dnešní školní budovy (dnes mj. kavárna a centrum různých zájmových spolků) na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Připomíná jej pojmenování vedlejší Klášterní ulice a vedle přes ulici stojící kostel Zvěstování Panny Marie.Nejpozději roku 1514 uvedl Vilém z Pernštejna do nově vystavěného kláštera a kostela sv. Bartoloměje řád minoritů. Řeholn…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pardubice
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Pardubice
Obec
Pardubice
Telefon

Klášterní budovy minoritského konventu stávaly na místě dnešní školní budovy (dnes mj. kavárna a centrum různých zájmových spolků) na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Připomíná jej pojmenování vedlejší Klášterní ulice a vedle přes ulici stojící kostel Zvěstování Panny Marie.

Nejpozději roku 1514 uvedl Vilém z Pernštejna do nově vystavěného kláštera a kostela sv. Bartoloměje řád minoritů. Řeholníkům se dostalo od pardubického pána náležité péče, kterou stvrdil v listině z roku 1516. Minimální počet byl stanoven na šest kněží, majících povinnost nejen sloužit mše, starat se o rodovou hrobku Pernštejnů při kostele sv. Bartoloměje, ale také být k dispozici svému pánovi na jeho cestách. V roce 1532 Vojtěch z Pernštejna sjednal s představenými minoritského řádu jejich přesunutí ke kostelu Zvěstování Panny Marie na dnešním Komenského náměstí a písemně se minoritům zavázal, že jim nechá vystavět nový klášterní komplex. Tento slib však již do své smrti nestihl splnit. Řádu musela stačit původní farní budova nevelkého rozsahu, ale ani zde nesetrvali kněží řádu tzv. Menšího zákona sv. Františka dlouho. Pravděpodobně nepříliš dobré vztahy s Janem z Pernštejna způsobily, že během roku 1541 řád z města odešel. Minorité se do Pardubic vrátili o více jak půl století později, na přání císaře, ovšem opět na krátký čas. Vyhrocená politická situace v zemi vyústila ve stavovské povstání, které se odrazilo i v životě samotného města, a tak byli řeholníci nuceni opustit Pardubice znovu. Vynucený odchod ovšem nebyl příliš dlouhý, jejich brzký návrat umožnila porážka českých stavů na Bílé hoře a následná silná vlna rekatolizace. Opuštěné prostory u kostela Zvěstování Panny Marie byly znovu obydleny, avšak minoritskému řádu nedostačovaly, proto byly již počátkem 30. let 17. století přikoupeny tři domy kolem dřívější fary, a tak mohl být postupně (na místě současné školní budovy) vystavěn hlavní klášterní objekt s prostornou kvadraturou a loubím v přízemí i prvním patře. V klášterních místnostech byla od roku 1728 zahájena výuka na latinském gymnáziu, kterou měli na starosti sami řádoví mniši. Činnost kláštera i gymnázia byla ukončena josefínskými reformami. Uvolněný prostor byl ponechán školním účelům, již o rok později zde mohli zahájit výuku žáci normální (základní) školy. V letech 1892¦1893 bývalý klášterní komplex při rozsáhlé přestavbě zcela ztratil svůj původní vzhled.

Budova nevelkého konventu byla trojkřídlá, uzavřená ze čtvrté strany pouze chodbou a patrová. Původně farní kostel Zvěstování Panny Marie byl v roce 1645 částečně zbarokizován. Zařízení kostela je novogotické.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

15. Hradubický běh - Pardubice

15.05.2021 - 15.05.2021
Poděbradská ulice – 300…

Lidé z Hradce Králové a Pardubic každoročně soutěží, kdo doběhne dříve do Čeperky, která je vzdálena 10 km z každého z…

Čechomor Kooperativa Tour 33 radost…

10.06.2021 - 10.06.2021
Pardubice

Čechomor vyráží na letní Kooperativa Tour s novou deskou Radosti života a zároveň oslaví 33 let skupiny na hudební…

Barvám Neutečeš - Pardubice

14.08.2021 - 14.08.2021
Park Na Špici

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš! 7. ročník je tu! Zažij nejbarevnější běh svého života :)

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 11. duben

Dnes má svátek Izabela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete