Statistika našeho portálu

  • 99 640 Akcí v kalendáři
  • 5 396 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Čertova zeď

Osečná

Přírtodní památka Čertova zeď se nachází na modré turistické značce zhruba 5 km od Českého Dubu. Název přírodní památky nese zbytek hřebene vypreparované, ploché čedičové žíly, vystupující ve formě zdi na povrch. Tento kamenný útvar vznikl za jednoho z mocných třetihorních zemětřesení, kdy praskla pískovcová kůra mezi Ještědem a Bezdězem, do vzniklé pukliny se nahrnula žhavá čedičová láva, která …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Osečná
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Liberec
Obec
Osečná
Telefon

Přírtodní památka Čertova zeď se nachází na modré turistické značce zhruba 5 km od Českého Dubu.

Název přírodní památky nese zbytek hřebene vypreparované, ploché čedičové žíly, vystupující ve formě zdi na povrch. Tento kamenný útvar vznikl za jednoho z mocných třetihorních zemětřesení, kdy praskla pískovcová kůra mezi Ještědem a Bezdězem, do vzniklé pukliny se nahrnula žhavá čedičová láva, která ztuhnuvší vytvořila podobu hradby. Chráněná část měří jeden kilometr. Složení zdi z vodorovně uložených hranolů je světový unikát. Koncem 19. století byly nejcennější části Čertovy zdi rozebrány a použity jako materiál na výstavbu okolní silniční sítě.

K této památce se pojí pověst o sázce sedláka ze Zábrdí o duši s čertem, že ten nedokáže postavit přes noc do kuropění zeď od Ještědu po Bezděz. Když už bylo téměř jisté, že na smrt vyděšený sedlák prohraje, hodinu před kuropěním zakokrhal kohout a vzbudil všechny blízké kohouty, kteří se k němu přidali. Po poraženém pekelníkovi tu tak zůstala 28 km dlouhá zeď.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Maker Faire - Liberec

07.10.2023 - 07.10.2023
Lipo.ink

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Liberce! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 2. duben

Dnes má svátek Erika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete