Statistika našeho portálu

  • 85 510 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 151 Míst a památek

Hrad Chrudim

Chrudim

Chrudimský hrad, dnes již zaniklý, stával na místě a v blízkém okolí arciděkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v jihovýchodní části centra města. Část areálu (nezastavěná), je volně přístupná.Historie hraduHrad byl spolu s městem založen před rokem 1276 českým králem Přemyslem Otakarem II. na místě bývalého hradiště. Písemné prameny nám přináší svědectví o pobytech českých králů na hradě až …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Chrudim
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Chrudim
Obec
Chrudim
Telefon

Fotogalerie k článku

Chrudimský hrad, dnes již zaniklý, stával na místě a v blízkém okolí arciděkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v jihovýchodní části centra města. Část areálu (nezastavěná), je volně přístupná.

Historie hradu

Hrad byl spolu s městem založen před rokem 1276 českým králem Přemyslem Otakarem II. na místě bývalého hradiště. Písemné prameny nám přináší svědectví o pobytech českých králů na hradě až do roku 1335. Nedlouho poté byl z větší části stržen, neboť již roku 1349 na jeho místě stál farní kostel Panny Marie. Jeden z jeho posledních pozůstatků, tzv. Žižkova věž, stál až do roku 1846.

Dispozice hradu

Hradní dispozice byla zcela jistě dvojdílná, ovšem o samotné podobě hradu toho moc nevíme. Vnitřní hrad, jenž byl součástí města, byl od ostatní zástavby oddělen příkopem a hradbou. Východní hradba lichoběžníkovitého půdorysu vnitřního hradu tvořila součást hradeb. V jeho čtyřech rozích předpokládáme čtverhranné věže (z nichž doloženou máme pouze již zmíněnou Žižkovu). Vnitřní zástavba nám, kromě kaple, jejíž zdivo je obsaženo v lodi kostela, není známa. Na východní straně, ven z města, pak bývalo obdélné předhradí, obsahující v rozích malou čtverhrannou věž a další objekt, dodnes částečně zachovaný v domě čp. 57. Obecně se tento typ hradu nazývá středoevropským kastelem a je typický pro královské hrady založené ve městech.

Tipy na výlet

V Chrudimi dále najdeme Kotěrovu vilu, kostel sv. Katěřiny, kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa, městské opevnění. V nedalekých Slatiňanech najdeme renesanční zámek a přímo v jeho prostorách se nachází Hippologické muzeum. Po okolí se můžeme rozhlédnout z rozhledny Hůra u Slatiňan. O něco dále najdeme zámek Heřmanův Městec.

Ubytovat se můžete v Chrudimi.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Masopustní jarmark v Chrudimi

02.03.2019 - 02.03.2019
Chrudim, Resselovo nám.

Horská obec Hrčava, srdce Trojmezí, tam kde se 3 sousedící země spojují a z české strany Těšínské Slezsko vévodí se v…

Masopust na Veselém Kopci

02.02.2019 - 02.02.2019
Hlinsko

V sobotu 2. února se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program roku 201í –…

Masopustní obchůzka na Veselém Kopci

02.02.2019 - 02.02.2019
Hlinsko

Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé Vortové u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno…

Masopustní průvod Vortová

02.02.2019 - 02.02.2019
Vortová

Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Zásluhu…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete