Statistika našeho portálu

  • 96 824 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Hrad Rychmburk

Předhradí

Hrad Rychmburk se nachází v malebné obci Předhradí nedaleko Skutče v Pardubickém kraji. Dnes slouží jako domov důchodců. Základ areálu tvoří nově zrekonstruovaný gotický hrad Rychmburk s přilehlými zahradami. Historie hraduHrad byl založen v 1. pol. 14. století Tasem z Mrdic. Část života zde strávil významný středověký básník Smil Flaška z Pardubic, jemuž hrad také patřil. V neklidných husitských…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Předhradí
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Chrudim
Obec
Předhradí
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad Rychmburk se nachází v malebné obci Předhradí nedaleko Skutče v Pardubickém kraji. Dnes slouží jako domov důchodců. Základ areálu tvoří nově zrekonstruovaný gotický hrad Rychmburk s přilehlými zahradami.

Historie hradu

Hrad byl založen v 1. pol. 14. století Tasem z Mrdic. Část života zde strávil významný středověký básník Smil Flaška z Pardubic, jemuž hrad také patřil. V neklidných husitských dobách se sem uchýlila katolická šlechta, ale roku 1425 hradby hradu povolily pod husitským útokem. Dalšími majiteli hradu byly rody Valdštejnů a Kinských a oba dva se významně zapsali do podoby hradního sídla. Jindřich Šťastný z Valdštejna a jeho syn Vilém hrad přestavěli v pozdně gotickém a raně renesančním stylu. V roce 1763 získal Rychmburk Filip Kinský a začal hrad opravovat pro pobyt vrchnosti a pro potřeby správy panství. Hlavní barokní úpravy byly provedeny v l. 1793-1798. V r. 1823 koupili hrad Thurn-Taxisové. Po r. 1945 sloužil objekt potřebám státní lesní správy a od r. 1952 je v něm umístěn tedy domov důchodců.

Podoba hradu

Rychmburk je dvoupatrový hrad s dvoudílnou dispozicí, k hradbě na téměř obdélném půdorysu jsou přistavěny zevnitř na třech stranách budovy. U vstupu stojí mohutná válcová věž, mezi ní a čtverhrannou schodišťovou vížkou leží pavlač na zazděných arkádách, na parapetu je vyobrazen erb Valdštejnů. Na věži jsou patrné zbytky psaníčkového sgrafita. Dvoupatrový lichoběžníkový palác zaujal zadní, nejchráněnější polohu na severní straně. V 16. stol. byl v horních patrech zcela přestavěn a k jižnímu nároží přibyla čtvercová přístavba přesahující mimo průběh původní hradby. V téže době obehnal rozsáhlé předhradí zabírající zbylou plochu ostrožny pás hradeb se třemi okrouhlými baštami.

Na severozápadní straně nádvoří přibylo nové palácové křídlo. Dochovaly se gotické klenuté sklepy a ve věži zůstaly renesanční hvězdové klenby a pod střechou původní ochoz. Na barokní bráně hospodářského dvora v jihovýchodní části vsi jsou erby Berků a Meziříčských s nápisy z r. 1584 a barokní kartuše s erbem Kinských. Na zadní straně se dochovala nápisová deska s letopočtem 1681. Severně u dvora je bývalá zahrada s kruhovým altánkem, postaveným kolem r. 1800.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud najdete rozhlednu Borůvka u Hluboké nebo Toulcovu rozhlednu nebo Toulcovy maštale - skalní město u Budislavi. V Proseči najdete Muzeum dýmek. Podívat se můžete i na zříceninu hradu Košumberk. V Luži najdete i synagogu a židovský hřbitov.

Ubytovat se můžete v Chrudimi.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 28. leden

Dnes má svátek Otýlie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete