Statistika našeho portálu

  • 97 585 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Hrad Střekov

Ústí nad Labem

Hrad Střekov patří mezi nejlépe dochované hradní zříceniny v České republice. Je vybudován na nepřístupné skále vysoko nad pravým břehem řeky Labe, zhruba 2,5 km jihovýchodně od centra Ústí nad Labem. Dal ho vybudovat kolem roku 1319 Jan Lucemburský k ochraně labské plavby. Vlastní stavbu provedl pražský měšťan Pešek z Veitmíle. Jedná se o přirozenou dominantu a jeden ze symbolů města Ústí nad La…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
844, Ústí nad Labem
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Ústí nad Labem
Obec
Ústí nad Labem
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad Střekov patří mezi nejlépe dochované hradní zříceniny v České republice. Je vybudován na nepřístupné skále vysoko nad pravým břehem řeky Labe, zhruba 2,5 km jihovýchodně od centra Ústí nad Labem. Dal ho vybudovat kolem roku 1319 Jan Lucemburský k ochraně labské plavby. Vlastní stavbu provedl pražský měšťan Pešek z Veitmíle. Jedná se o přirozenou dominantu a jeden ze symbolů města Ústí nad Labem.

Strážný orel na skále

Střekov byl přestavěn na přelomu 15. a 16. století, byly rozšířeny obytné prostory. Roku 1563 hrad přešel do majetku rodu Lobkowiczů, kteří provedli kolem roku 1565 některé další úpravy. Za třicetileté války obsadili hrad v roce 1631 Sasové, v roce 1634 krátce Švédové a pak opět v roce 1639 byl hrad opěrným bodem Švédů, ze kterého ovládali okolní kraj. Po roce 1645 sloužil hrad jako posádka také vojskům Torstensonovým. V tomto období také švédská posádka prohloubila a rozšířila koryto Labe, aby umožnila plavbu větších lodí s válečnou kořistí.

Znovuobjevení hradu

Od konce 17. století přestal být Střekov trvale obydlen a zůstal opuštěn. V 19. století byl hrad znovu objeven romantiky a obnoven. Dojmy z hradu líčil ve svých dopisech např. Richard Wagner nebo Johann Wolfgang Goethe. Z českých romantiků jej navšítvil Karel Hynek Mácha.

V roce 1992 byl hrad v rámci restitučních zákonů vrácen zpět rodu Lobkowiczů, takže je dnes soukromou, avšak celoročně veřejně přístupnou kulturní památkou. Z hradu je velmi krásná vyhlídka na celé údolí Labe a České středohoří. Kromě města Ústí nad Labem se také jedná o Střekovskou přehradu (neboli Střekovský jez), která je vlastně poslední umělou přehradou na Labi na cestě jeho vody do Severního moře.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat do okolí Ústí nad Labem nebo do města samotného. Přímo ve městě můžete navštívit zoo, prohlédnout si Muzeum města nebo vystoupit na Erbenovu vyhlídku. V okolí najdete třeba Váňovský vodopád nebo skálu Milenci.

Ubytovat se můžete přímo v Ústí nad Labem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Urban Challenge Ústí nad Labem - Ús…

18.06.2022 - 18.06.2022
Centrální park Severní…

Máme tu 6. ročník překážkových závodů Urban Challenge 2022! Čekat tě bude opět 5 km dlouhá trať a více jak 25…

Barvám Neutečeš Ústí nad Labem - Ús…

19.06.2022 - 19.06.2022
Městský obvod Severní…

Fenomenální barevná show Barvám Neutečeš a její 8. ročník je tu! Zažij nejbarevnější běh svého života :)

Family festival - Ústí nad Labem

28.05.2022 - 28.05.2022
Ústí nad Labem

Zábava pro celou rodinu, bohatý doprovodný a kulturní program. Prostě akce plná dobrého jídla, pití a skvělé nálady.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 22. květen

Dnes má svátek Emil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete