Statistika našeho portálu

  • 100 976 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Hrad Velhartice

Velhartice

Hrad Velhartice stojí asi 10 km severozápadně od města Sušice poblíž stejnojmenné vsi nad ohbím říčky Ostružné při hranici Šumavy ve výšce 705 m nad mořem.Unikátní kamenný mostPůvodní hrad vznikl ve 13. století jako sídlo rodu Velhartických a řadí se tedy mezi středověké gotické hrady. Byl vybudován jako hrad dvoupalácové dispozice. Na konci 14. stol. hrad rozšířil Bušek z Velhartic o …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velhartice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Velhartice
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad Velhartice stojí asi 10 km severozápadně od města Sušice poblíž stejnojmenné vsi nad ohbím říčky Ostružné při hranici Šumavy ve výšce 705 m nad mořem.

Unikátní kamenný most

Původní hrad vznikl ve 13. století jako sídlo rodu Velhartických a řadí se tedy mezi středověké gotické hrady. Byl vybudován jako hrad dvoupalácové dispozice. Na konci 14. stol. hrad rozšířil Bušek z Velhartic o dvě další stavby – obrannou věž a gotický mohutný kamenný most, který spojoval věž s palácem hradu – Rajským domem. Zajímavostí tohoto mostu je, že nedoléhá ani k jedné budově, budovy byly spojeny dřevěnými padacími můstky, což bylo součástí obranných opatření.

Od roku 1395 patřil pánům z Hradce. V době bojů mezi Jiřím z Poděbrad a odbojnou šlechtou převezl Oldřich z Hradce na Velhartice tajně české korunovační klenoty, aby tak zabránil korunovaci Jiřího z Poděbrad na krále. Dalšími majiteli hradu byli páni z Rožmitálu. Po smrti Zdeňka Lva z Rožmitálu měnil hrad často majitele. Jedním z nich byl dobrodruh a zbohatlík z třicetileté války, Martin de Hoeff Huerta, který zde postavil v pobělohorské době "Nový dům", renesanční zámecké křídlo s původními arkádami. Hradní areál zahrnuje také budovu pivovaru, zbytky hradebních zdí a hospodářských objektů. V předhradí se nachází soubor lidových staveb, který tvoří několik z okolí přenesených objektů šumavské lidové architektury.

Od druhé poloviny 17. století začal hrad postupně upadat. Dnes je zřícenina významnou památkou opevňovací techniky 14. století. Její dominantou je věž zvaná Putna, která stojí nad hlavní bránou hradu.

Tipy na výlet

Ve Velharticích najdete také Muzeum hornictví a Kovářské muzeum. Na výlet se můžete vypravit na tvrz Kašovice, tvrz Čachrov, Muzeum drezín v Čachrově, zámek Svojšice nebo tvrz Zavlekov.

Ubytování najdete přímo ve Velharticích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 25. září

Dnes má svátek Zlata

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete