Statistika našeho portálu

  • 97 585 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Jeskyně Na Pomezí

Lipová-lázně

Jeskyně Na Pomezí se nachází asi 5 km severozápadně od města Jeseník při silnici vedoucí na Žulovou.Jeskyně je svoji délkou a rozsahem největším krasovým systémem vzniklým v krystalických vápencích v ČR. Krasové procesy vytvářející jeskyni Na Pomezí začaly ve třetihorách. Prosakující voda svoji erozní činností rozšiřovala trhliny ve vápencích a vytvářela první úseky jeskyně. Ty se postupně spojov…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lipová-lázně
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Jeseník
Obec
Lipová-lázně
Telefon

Jeskyně Na Pomezí se nachází asi 5 km severozápadně od města Jeseník při silnici vedoucí na Žulovou.

Jeskyně je svoji délkou a rozsahem největším krasovým systémem vzniklým v krystalických vápencích v ČR. Krasové procesy vytvářející jeskyni Na Pomezí začaly ve třetihorách. Prosakující voda svoji erozní činností rozšiřovala trhliny ve vápencích a vytvářela první úseky jeskyně. Ty se postupně spojovaly, rozšïřovaly a zahlubovaly. S příchodem čtvrtohor docházelo k promrzání vápencového masivu. Led v puklinách jej trhal místy až do hloubky 20 m. Jinde docházelo k úplnému rozrušení vápencových vrstev a řícení bloků do nižších prostor. Jeskyně Na Pomezí není izolovanou jeskyní, ale je součástí málo známého a rozsáhlého krasového systému, který prostupuje celým masivem vrchu Smrčník. Část tohoto systému byla zničena při dobývání vápence v blízkém lomu. Jeskyni tvoří úzké a místy vysoké chodby, které se v křížení rozšiřují v dómy. Typické jsou zde nátekové útvary vytvařející kaskády a členité krápníky.

Prohlídková trasa měří 350 m, trvá zhruba 45 minut a navštívíme tyto místa:
Ledový dóm – prostora pojmenovaná podle několik metrů vysokého sintrového náteku na stěně, jenž se podobá zmrzlému vodopádu. V nejnižší úrovni prostory uvidíme největší stalagnát této jeskyně "Maják".
U smuteční vrby – místo jejímž dominantou je krápníková výzdoba připomínající rostoucí smuteční vrbu na okraji sintrového jezírka. Také zde uvidíme několik uměle osazených krápníků přenesených sem z míst, kde musely být kvůli zpřístupnění odlomeny (Šikmá věž v Pise, Praděd a Turecký hřbitov).
Římské lázně – prostora ve které uvidíme překrásné sintrové hráze a impozantní prozářené sintrové záclony.
Bílý dóm – dóm jehož stěny zdobí sintrové náteky a ve stropní části uvidíme sněhobílé stalaktity
Královský dóm – prostora vysoká 25 m vzniklá zřícením stropů dvou jeskynních pater. V horním patře se nachází zimoviště netopýrů a vrápenců.
Dóm U kazatelny – zde uvidíme symbol jeskyně – "zkamenělý pes" což je sintrový útvar, který se vytvořil na úlomku dřeva. Jinak je zde možno vidět další útvary připomínající například Eskymák v kajaku nebo ženu s dítětem v náručí.
Bahenní dóm – poslední zastavení na trase je v prostoře do které se dostali objevitelé jeskyně v roce 1949.

Jeskyně je přístupná od dubna do října, dle své otevírací doby. U vstupu do jeskyně se nachází parkoviště.

Prohlídka sepsána podle brožury vydané Správou jeskyní ČR.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 23. květen

Dnes má svátek Vladimír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete