Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kaple Hvězda - Křinice

Křinice

Vyhledávané turistické místo se nachází přibližně 5 km jihozápadně od Broumova.Je důležitou křižovatkou turistických cest v Broumovských stěnách, odedávna se nazývala "Polická hora". Roku 1670 zde nechal opat Tomáš Sartorius postavit na skále dřevěný kříž s pozlacenou hvězdou. Tato plechová hvězda pocházela z tzv. "červené věže" broumovského kláštera. Jméno "Polická hora&…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Křinice
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Náchod
Obec
Křinice
Telefon

Fotogalerie k článku

Vyhledávané turistické místo se nachází přibližně 5 km jihozápadně od Broumova.

Je důležitou křižovatkou turistických cest v Broumovských stěnách, odedávna se nazývala "Polická hora". Roku 1670 zde nechal opat Tomáš Sartorius postavit na skále dřevěný kříž s pozlacenou hvězdou. Tato plechová hvězda pocházela z tzv. "červené věže" broumovského kláštera. Jméno "Polická hora" vystřídal název Hvězda, který se používá dodnes. V roce 1855 zde byl postavena hostinec ve švýcarském stylu. Za druhé světové války, po odtržení Sudet byla chata nepřístupná a to až do 2.6.1945 kdy byla znovu otevřena. V červenci 1958 bylo na popud turistů z TJ Spartak Police nad Metují započato se rekonstrukcí polní cesty vedoucí z Hlavňova na Hvězdu a tak 5.7.1959 mohla být slavnostně otevřena nová asfaltová silnice. Turistická chata má svůj zdroj pitné vody zajištěn 102 metrů hlubokým geologickým vrtem, provedeným v roce 1962. Sem na Hvězdu se rád vracel spisovatel Alois Jirásek, který zde vzpomínal na svá studentská léta v broumovském klášterním gymnáziu a tudy chodíval domů do svého rodného Hronova.

Kousek vedle turistické chaty stojí kaple Panny Marie Sněžné. Roku 1733 ji zde nechal opat Otmar Zinke na místě původně dřevěného kříže postavit podle návrhu stavitele K.I.Dientzenhofera. Stavba z tesaného pískovce dominující celému kraji má půdorys pěticípé hvězdy. Vedle ní pak byl ještě domeček pro poustevníka, který se o kapli staral. Na svátek Panny Marie se zde konaly slavné bohoslužby. V roce 1787 za císaře Josefa II. byla kaple zrušena a prodána polickému barvíři Josefu Theerovi k rozebrání na stavební kámen. Nový majitel strhl stěchu, odvezl oltáře a lavice. Kaple pak dál chátrala až zůstaly jen základy a kamenný můstek. V té době ještě student Jan Rotter slíbil, že pokud se stane broumovským opatem, kapli nechá obnovit. To však ještě trvalo desítky let a torzo kaple tak bylo přístřeškem pro cestující přes Broumovské stěny. Až v roce 1854 splnil Jan Rotter svůj dávný slib a 5.8.1855 mohla být na svátek Panny Marie Sněžné kaple znovu vysvěcena teď již opatem Janem Nepomukem Rotterem. Mobiliář nové kaple dílem polického truhláře a kostelníka Kajetána Pejskara.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete