Statistika našeho portálu

  • 99 299 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Klášter Šternberk

Šternberk

Klášterů ve Šternberku bylo několik. Tím nejvýznamnějším bylo proboštství augustiniánů kanovníků u kostela Zvěstování P. Marie. Kanonie datuje své založení do roku 1371. O založení se zasloužil magdeburský arcibiskup Albert ze Šternberka. Konventní budovy byly dostavěny koncem 14.století. Původní farní kostel, románská stavba zasvěcena sv. Jiří, byla po příchodu augustiniánů…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
3, Šternberk
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Olomouc
Obec
Šternberk
Telefon

Klášterů ve Šternberku bylo několik. Tím nejvýznamnějším bylo proboštství augustiniánů kanovníků u kostela Zvěstování P. Marie. Kanonie datuje své založení do roku 1371. O založení se zasloužil magdeburský arcibiskup Albert ze Šternberka. Konventní budovy byly dostavěny koncem 14.století. Původní farní kostel, románská stavba zasvěcena sv. Jiří, byla po příchodu augustiniánů goticky přestavěna. Později byl kostel přeměněn ve farní a bylo změněno jeho zasvěcení na Zvěstování P. Marie.

Život řeholníků zde nebyl jednoduchý. Za husitských válek byl klášter vydrancován a mniši se museli uchýlit do Olomouce. Další klášterní život se probouzel jen pomalu a zbrzdilo ho několik požárů. Další těžké roky přišly v 17. století. Nejdříve museli kanovníci klášter opustit za stavovského povstání a za třicetileté války se klášteru nevyhnulo drancování. O to bylo překvapivější, že se kanonii povedlo do konce 17. století tak zregenerovat, že se mohlo přistoupit ke stavebním opravám. Proběhlá rozsáhlá barokizace celého areálu. Přestavělo se proboštství i konventní budovy, které byly nově vyzdobeny, vznikla klášterní zahrada, ve které byl postaven letohrádek a také byl postavený nový klášterní chrám. Starý kostel byl stržen a nový, postavený podle projektu F.A. Grimma, byl vysvěcen roku 1783. Klášter byl bohužel během reforem Josefa II. již o rok později zrušen. V budově proboštství se dnes nachází fara.

V současnosti si lze prohlédnout exteriér a interiér kostela Zvěstování P. Marie a také klášterní sklepení. Kostel je jednolodní stavba, z gotické podoby se zachovala část křížové chodby, která pojí kostel s klášterem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér - Šternberk

29.03.2023 - 29.03.2023
Masarykova 307/20, 785…

Hypnotizér ve Šternberku | březen 2023 Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní…

For Model - Olomouc

17.03.2023 - 19.03.2023
Výstaviště Flora Olomouc

Interaktivní výstava modelů, sběratelství, digitálních technologií, her, hraček a stavebnic

Koncert: Společná věc 2023 - Uničov

13.04.2023 - 13.04.2023
Galerie U Minoritů

Pozvánka na koncert Společná věc 2023

Flora Olomouc 2023 - Olomouc

20.04.2023 - 23.04.2023
Výstaviště

Největší svátek květin aneb mezinárodní květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc 2023

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 6. únor

Dnes má svátek Vanda

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete