Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Klášter Vrchlabí

Vrchlabí

Klášter ve Vrchlabí, v Královehradeckém kraji, patří k těm mladším konventům na našem území. Je spojen s řeholí obutých augustiniánů, jejichž kongregace vznikla u kostela sv. Augustina. O vznik kláštera se přičinil dědic zdejšího panství Maxmilián František Felix, hrabě Morzin. Roku 1704 bylo rozhodnuto o jeho fundaci a základní kámen byl položen o rok později. Volba řehole nebyla náhodná. Založe…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
213, Vrchlabí
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Trutnov
Obec
Vrchlabí
Telefon

Klášter ve Vrchlabí, v Královehradeckém kraji, patří k těm mladším konventům na našem území. Je spojen s řeholí obutých augustiniánů, jejichž kongregace vznikla u kostela sv. Augustina. O vznik kláštera se přičinil dědic zdejšího panství Maxmilián František Felix, hrabě Morzin. Roku 1704 bylo rozhodnuto o jeho fundaci a základní kámen byl položen o rok později. Volba řehole nebyla náhodná. Založením kongregace vyvrcholil dlouhodobý vztah rodiny Morzinů k této poustevnické řeholi sv. Augustina, důkazem je rodinná hrobka Morzinů v Praze, v augustiniánském kostele sv. Tomáše.

Fundátor se dokončení stavby nedožil, zemřel roku 1706 a panství i stavbu po něm převzal jeho bratr Václav. Konventní budova byla dokončena roku 1712, stavba kostela roku 1725. První řeholníci přišli ovšem již v roce 1714. Další stavební činnost proběhla až v polovině století, tehdy byl klášter spojen dřevěnou krytou chodbou s městem. Později byla k areálu přistavěna i lékárna. K tragedii došlo na sklonku 19. století. Tehdy roku 1895 celý konvent i s kostelem, pochybením klempířských učňů, vyhořel. Klášterní areál byl kompletně opraven a dnes je v jeho prostorách sídlo Krkonošského muzea.

Klášterní komplex má tradiční podobu. Skládá se z konventu a klášterního chrámu sv. Augustina. Konvent má tři patrová křídla, čtvrté křídlo je právě kostel, který tak uzavírá obdélný dvůr. Kolem dvora obíhá ambit, v němž se dochovala jen část obrazové výzdoby. Samotný kostel je mnohem honosnější a vyšší než křídla konventu a působí velmi dominantně. Je to jednolodní stavba s osmi kaplemi na boku. Na hlavním portálem je rodový znak Morzinů a socha sv. Augustina.

Muzejní expozice je k vidění v křížové chodbě a zahrnuje stálou výstavu Člověk a hory (historie osídlování Krkonoš) a krátkodobé výstavy. V klášteře je také audiovizuální ekologická expozice Kámen a život (příroda a kultura Krkonoš). Zajímavostí jistě je model horského potoka s tekoucí vodou, živé exponáty ryb, obojživelníků a plazů. Je možné shlédnout velkoplošné promítání audiovizuálních programů o přírodě Krkonoš.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete