Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Kostel Cyrila a Metoděje - Prostějov

Prostějov

Katolický kostel sv. Cyrila a Metoděje se nachází jižně od centra města v Brněnské ulici.V místech dnešního kostela byl roku 1756 založen na pozemcích darovaných měšťanem Matoušem Hradečným kapucínský hospic. Šlo o jednopatrovou stavbu, kterou na severní straně uzavírala kaple, zasvěcená sv. Barboře, přestavěná v polovině 60. let 18. století na jednolodní kostel. Roku 1784 byl hospic z…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Prostějov
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Prostějov
Obec
Prostějov
Telefon

Katolický kostel sv. Cyrila a Metoděje se nachází jižně od centra města v Brněnské ulici.

V místech dnešního kostela byl roku 1756 založen na pozemcích darovaných měšťanem Matoušem Hradečným kapucínský hospic. Šlo o jednopatrovou stavbu, kterou na severní straně uzavírala kaple, zasvěcená sv. Barboře, přestavěná v polovině 60. let 18. století na jednolodní kostel. Roku 1784 byl hospic zrušen a jeho majetek rozprodán v dražbě. Celý areál zakoupila armáda, která prostory využívala jako skladiště a vzdělávací ústav. Roku 1861 byl objekt darován městu, které zde zřídilo chudobinec, sirotčinec a dívčí obecnou školu. Záchrana přišla se vznikem spolku (1899) pro zřízení druhé prostějovské fary a úpravu kostela. Již na počátku 20. století byla budova kostela zcela opravena v duchu novobarokním, a to dle plánů prostějovské stavební firmy Rudolfa Konečného a Josefa Nedělníka. Svěcení, při kterém bylo změněno patrocinium na sv. Cyrila a Metoděje, se uskutečnilo v roce 1906. Současně proběhla i oprava kláštera. Během komunistické éry se v roce 1988 rozhodlo o zboření zdevastovaného kostela, které ale neproběhlo a z iniciativy církve byla stavba opravena.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje patří mezi tzv. orientované jednolodní stavby s vysokou věží v ose západního průčelí. V interiéru, upraveném během opravy na poč. 20. století, nalezneme hlavní oltář z roku 1903 s obrazem patronů chrámu od Jana Köhlera (1926).

A.Š.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete