Statistika našeho portálu

  • 94 767 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Jevíčko

Jevíčko

Římskokatolický kostel Panny Marie se nalézá v centru Jevíčka při Kostelní ulici. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1762 - 1766 podle plánů Pavla Merty z Boskovic na místě staršího gotického kostela při klášteře augustiniánů v Jevíčku, který v té době již svou velikostí nedostačoval. Kostel nechal jako klášterní vystavět opat mateřského augustiniánského kláštera sv. Tomáše v Br…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jevíčko
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Svitavy
Obec
Jevíčko

Fotogalerie k článku

Římskokatolický kostel Panny Marie se nalézá v centru Jevíčka při Kostelní ulici.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1762 - 1766 podle plánů Pavla Merty z Boskovic na místě staršího gotického kostela při klášteře augustiniánů v Jevíčku, který v té době již svou velikostí nedostačoval. Kostel nechal jako klášterní vystavět opat mateřského augustiniánského kláštera sv. Tomáše v Brně - Matyáš Pertschner. Sochařské, řezbářské a štukové práce provedl se svými pomocníky brněnský sochař Ondřej Schweigl a stolařské práce klášterní dílna u sv. Tomáše, řízená bratrem laikem Bernardem Stettnerem. Hlavní oltář s honosnou sloupovou architekturou dal zbudovat roku 1780 Ferdinand rytíř Zeno z Tannhausenu, který je ve zdejším kostele také pochován. K severní části kostela byla roku 1778 přistavěna Karlem Vincencem z Neuburku kaple s rodinnou hrobkou. Kostel sloužil jako klášterní do roku 1785, kdy byl v rámci josefínských reforem zdejší augustiniánský klášter zrušen. Kostel je od té doby veden jako farní. Roku 1869 byl kostel poškozen požárem. Přes nákladnou rekonstrukci si architektura kostela zachovala svůj pozdně barokní charakter. V interiéru stojí kromě původního rokokového vybavení za pozornost milostná socha Panny Marie zdobící hlavní oltář, která byla přenesena do Jevíčka r. 1617. V sousedství kostela se nacházela čtyřkřídlá budova bývalého augustiánského kláštera z konce 14. století, která byla později barokizována. Dnes se zde nalézá školské zařízení.

Kostel je přístupný k nahlédnutí vždy 30 minut před bohoslužbami, jejichž aktuální rozpis je možné najít na webových stránkách zdejší farnosti.

 

L.R.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

čtvrtek 28. leden

Dnes má svátek Otýlie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete