Statistika našeho portálu

  • 98 916 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kostel sv. Ducha - Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Římskokatolický kostel sv. Ducha se nachází v blízkosti brodu přes řeku Metuji v západní části města v blízkosti ulice Na Kopci. Až do roku 1948 byla tato čtvrť (Krčín) samostatnou obcí.Kostel sv. Ducha je pravděpodobně nejstarší stavbou Novoměstska. Kostel je poprvé připomínán koncem 13. století, ale není vyloučeno, že na jeho místě mohla stát první sakrální stavba již v 10. století, tedy v době…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Nové Město nad Metují
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Náchod
Obec
Nové Město nad Metují
Telefon

Římskokatolický kostel sv. Ducha se nachází v blízkosti brodu přes řeku Metuji v západní části města v blízkosti ulice Na Kopci. Až do roku 1948 byla tato čtvrť (Krčín) samostatnou obcí.

Kostel sv. Ducha je pravděpodobně nejstarší stavbou Novoměstska. Kostel je poprvé připomínán koncem 13. století, ale není vyloučeno, že na jeho místě mohla stát první sakrální stavba již v 10. století, tedy v době šíření křesťanství na našem území. Stavba kostela je poměrně prostá, jednolodní, s obdélným půdorysem. Presbytář kostela pochází z 13. století stejně jako věž s dřevěným roubením. Loď nese zbytek románských rysů, z nichž můžeme usuzovat na vliv cisterciácké architektury působící v širším okolí (např. viz Klášter nad Dědinou či Svaté Pole z roku 1149). Stavba je prosvětlena devíti okny. Boční jižní vchod byl zazděn, ponecháno bylo pouze ostění portálu, které je dodnes čitelné. Původní architektonický charakter je překryt řadou přestaveb, z nichž nejzásadnější se odehrála v roce 1815 na přání a za finanční podpory tehdejšího majitele novoměstského panství Františka Josefa z Dietrichsteina. Ve druhé polovině 19. století byl kostel opravován a znovu přestavěn. Tato přestavba vtiskla kostelu novorománský charakter, který je znatelný zejména na formování průčelí. V interiéru kostela se nacházely cenné polychromované gotické sochy sv. Anny Samotřetí a sv.Jana Křtitele, které byly umístěny do depositáře novoměstského musea. Z původního gotického oltáře se zachovala pouze predela (nosná část mezi retáblem a olt. menzou), ta byla taktéž deponována. Dnes oltář zdobí oltářní obraz od místního rodáka ak.mal. J. L. Šichana, zobrazující Seslání Ducha svatého a české zemské patrony (sv. Ludmilu a sv. Václava).

Kostel je přístupný v době bohoslužeb a v letních měsících k nahlédnutí z předsíně.

 

L.R.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete