Statistika našeho portálu

  • 94 299 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Kostel sv. Ignáce - Jičín

Jičín

Římskokatolický kostel sv. Ignáce se nachází v historickém centru Jičína v Chelčického ulici v bezprostřední blízkosti Valdštejnova náměstí. Gotický kostel sv. Ignáce, byl založen na místě původního dřevěného kostela kolem roku 1390 Petrem z Vartemberka. V letech 1572 a 1589 stavba vyhořela a musela být nákladně rekonstruována. Tehdy byly na šesti gotických patkách vztyčeny toskánské sloupy a cel…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jičín
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Jičín
Obec
Jičín
Telefon

Římskokatolický kostel sv. Ignáce se nachází v historickém centru Jičína v Chelčického ulici v bezprostřední blízkosti Valdštejnova náměstí.

Gotický kostel sv. Ignáce, byl založen na místě původního dřevěného kostela kolem roku 1390 Petrem z Vartemberka. V letech 1572 a 1589 stavba vyhořela a musela být nákladně rekonstruována. Tehdy byly na šesti gotických patkách vztyčeny toskánské sloupy a celé síňové trojlodí bylo sklenuto renesančně. Roku 1614 pak byla stavba opatřena stanovou střechou. Původně byl kostel zasvěcen sv. Jakubu většímu, což se změnilo poté, co se stal roku 1623 novým majitelem panství Albrecht z Valdštejna. Ten postoupil celou západní část města včetně tehdejšího kostela sv. Jakuba řádu Tovaryšstva Ježíšova, načež byl kostel zasvěcen zakladateli jezuitů, sv. Ignáci z Loyoly. Na přelomu let 1627 a 1628 byla započata obnova vnitřního zařízení ve stylu raného baroka, následovaly i stavební úpravy, které trvaly až do roku 1670. Tehdy byla přistavěna západní strana sakristie a zazděn původní vchod vedle věže. Po požáru v roce 1681 bylo zbořeno klenutí a loď byla nově vystavěna. Na severní straně vznikl depozitář a Boží hrob, který později získal podobu lurdské svatyně. Mezi lety 1835 a 1840 došlo k další výměně mobiliáře.

Z barokních oltářů zůstaly na místě pouze dva, oltář sv. Jana Nepomuckého a oltář sv. Anny, které jsou umístěny v zadní části lodi. Z dalších dvou barokních oltářů se zachovaly jen oltářní obrazy, jež jsou nyní umístěny v prostoru kruchty. Z 19. století pochází novogotický hlavní oltář a dva boční oltáře v témže stylu. Součástí novogotického oltáře Panny Marie, který se nachází na evangelijní straně při vítězném oblouku, je barokní stříbrný tabernákl z roku 1737 s ikonou Panny Marie Rušánské z přelomu 16. a 17. století.

Kostel je přístupný v době pravidelných bohoslužeb – so a ne od 18. hod.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 30. září

Dnes má svátek Jeroným

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete