Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kostel sv. Jakuba Většího - Jičín

Jičín

Římskokatolický kostel sv. Jakuba Většího se nachází na Valdštejnském náměstí vedle Valdické brány.Kostel sv. Jakuba nechal vystavět Albrecht z Valdštejna. Kostel měl být původně katedrálou zamýšleného biskupství, k jehož založení ovšem římská kurie nakonec nedala souhlas. Základní kámen velkolepého chrámu byl položen roku 1627 v těsném sousedství právě přestavovaného zámku, na parcelách po zbour…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jičín
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Jičín
Obec
Jičín
Telefon

Římskokatolický kostel sv. Jakuba Většího se nachází na Valdštejnském náměstí vedle Valdické brány.

Kostel sv. Jakuba nechal vystavět Albrecht z Valdštejna. Kostel měl být původně katedrálou zamýšleného biskupství, k jehož založení ovšem římská kurie nakonec nedala souhlas. Základní kámen velkolepého chrámu byl položen roku 1627 v těsném sousedství právě přestavovaného zámku, na parcelách po zbouraných měšťanských domech. Architektem byl pravděpodobně Giovanni Battista Pieroni. Stavbu vedl nejprve Andrea Spezza, dvorní Valdštejnův architekt a představený ústřední stavební kanceláře v Jičíně, poté Nicolo Sebregondi. Ovšem poměrně záhy po Valdštejnově smrti (1634) byla stavba zastavena a plány nebyly zcela provedeny. Kostel roku 1681 vyhořel. Opravy probíhaly téměř dvacet let, až do roku 1701, kdy byl kostel vysvěcen. K dalšímu požáru došlo v roce 1768. Opravy tentokrát pokračovaly do roku 1770 a kostel při nich současně dostal nové zařízení, které se dochovalo dodnes. V té době také došlo k propojení západní panské oratoře se zámkem, a to obloukovou spojovací chodbou. V letech 1865 -67 bylo upraveno průčelí kostela.

Jak již bylo zmíněno, vnitřní zařízení je z velké části pozdně barokní. Vysoce kvalitní řezbářské práce na všech oltářích prováděla rodina Jelínků z Kosmonos. Obraz hlavního oltáře zobrazuje bitvu u Clavija, kde se podle legendy zjevil sv. Jakub na bílém koni jako vůdce křesťanských vojsk bojujících proti Maurům. Po pravé straně lodi se nachází oltář sv. rodiny, na levé oltář sv. Anny. Strop kopule kostela zdobí ilusivní malba. Ve sférických trojúhelnících pod kopulí jsou zobrazeni evangelisté - Matouš, Marek, Lukáš a Jan; v transeptu pod římsou zcírkevní otcové Západu - sv. Ambrož, sv. Augustin, sv. Řehoř Veliký a sv. Jeroným. Neoklasicistní varhany byly zhotoveny v roce 1903 firmou Emanuel Štěpán Petr z Prahy.

Kostel je přístupný ve všední dny i svátky mezi 8 – 18 hod a v době bohoslužeb.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Premiéra: V hodině soumraku -

15.01.2023 - 15.01.2023
divadlo DIP

Inscenace vychází z předlohy od Astrid Lindgrenové Země soumraku. Herec vypráví dětem příběh a díky mikrofonu a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete