Statistika našeho portálu

  • 94 551 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Kostel sv. Máří Magdalény - Telecí

Telecí

Římskokatolický kostel sv. Máří Magdaleny se nachází přibližně ve středu obce na vyvýšeném místě nedaleko silničním tahu na Borovou.Kostelík sv. Máří Magdaleny vznikl pravděpodobně v druhé polovině 14. století. Z nejstarší dochované písemnosti vyplývá, že roku 1403 byla ve vsi Telecí již větší farnost s kostelíkem. Jde o menší orientovanou jednolodní stavbu na obdélném půdoryse s trojboce uzavřen…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Telecí
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Svitavy
Obec
Telecí
Telefon

Římskokatolický kostel sv. Máří Magdaleny se nachází přibližně ve středu obce na vyvýšeném místě nedaleko silničním tahu na Borovou.

Kostelík sv. Máří Magdaleny vznikl pravděpodobně v druhé polovině 14. století. Z nejstarší dochované písemnosti vyplývá, že roku 1403 byla ve vsi Telecí již větší farnost s kostelíkem. Jde o menší orientovanou jednolodní stavbu na obdélném půdoryse s trojboce uzavřeným presbytářem. K presbytáři přiléhá po severní straně nevelká sakristie. Ke vstupnímu průčelí byla zřejmě později přistavěna malá předsíň. Loď kostela je osvětlena čtyřmi hrotitými okny. V interiéru se nachází dřevěná kruchta podepřená dvěma sloupy, přístupná z interiéru úzkým dřevěným schodištěm. V blízkosti kostela se nachází zvonice, která je součástí kruhového obezdění hřbitova. Zvonice na první pohled zaujme takřka pevnostním charakterem. Byla pravděpodobně vybudována na přelomu 15. a 16. století. Kostelík nebyl nejspíš obdobím husitských nepokojů příliš zasažen. Je možné, že byl později užíván Jednotou bratrskou a teprve v době třicetileté války začal opět sloužit římskokatolické církvi. Před rokem 1620 se ve zdejší obci k nekatolickým konfesím hlásila většina obyvatel, někteří proto před násilnou rekatolizací utekli do zahraničí (z obce Telecí emigrovalo nejméně 8 rodin).

Kostel je přístupný v době pravidelných bohoslužeb v sobotu od 18hod.

 

L.R.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete