Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Kostel sv.Petra a Pavla - Semily

Semily

Římskokatolický kostel sv. Petra a Pavla se nachází v centru města v Husově ulici. Kostel sv. Petra a Pavla v Semilech byl zbudován v letech 1908 až 1911 na místě menšího barokního kostela. Architektem byl Bohumil Štěrba, který je mimo jiné autorem regulačního plánu pražského Karlína. Stavbu prováděl stavitel Karel Andrejsek. Jde o  trojlodní novorománskou baziliku. Střední loď je zakryta plochým…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Semily
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Semily
Telefon

Fotogalerie k článku

Římskokatolický kostel sv. Petra a Pavla se nachází v centru města v Husově ulici.

Kostel sv. Petra a Pavla v Semilech byl zbudován v letech 1908 až 1911 na místě menšího barokního kostela. Architektem byl Bohumil Štěrba, který je mimo jiné autorem regulačního plánu pražského Karlína. Stavbu prováděl stavitel Karel Andrejsek. Jde o  trojlodní novorománskou baziliku. Střední loď je zakryta plochým stropem, boční lodi jsou zaklenuty křížovou klenbou.

Interiér je zařízen jednotně v neorománském stylu. Všech pět oltářů bylo zhotoveno taktéž podle návrhů architekta Štěrby. Práce prováděla řezbářská firma Petra Buška ze Sychrova. Řezbáři se museli podřídit přání architekta, aby bylo zařízení prosté, v masivních "románských formách, bez zbytečných okras". Architekt Štěrba navrhl také 14 zastavení křížové cesty a kazatelnu. Dílně Buškových bylo zadáno provedení Božího hrobu v tumbě bočního oltáře Božského srdce Páně, "staročeské jesle" v tumbě bočního oltáře P. Marie a zhotovení jeskyně pro sochu P. Marie Lourdské. Ostatní vnitřní zařízení bylo zadáno vesměs místním firmám, které pracovaly podle výkresů dodaných Buškovou firmou a to zdarma. Vitráže s vyobrazením světců a jmény dárců vytvořila brněnská dílna Benedikta Škardy.  Pískovcovou křtitelnici zhotovila hořická sochařská škola. Varhany s dvěma manuály, pedály a 18 rejstříky jsou dílem lomnické varhanářské firmy Josefa Kobrle.

Věž kostela, z které je výborný rozhled na celé město, je přístupná v období letních prázdnin vždy v 9:30, 11:30, 13:30 a 15:30; od září do června po domluvě.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kaml Cup

28.09.2020 - 29.09.2020
Harrachov

I v tento den bude areál skokanských můstku na Kamlu patřit závodům.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete