Statistika našeho portálu

  • 91 117 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Mnichovská průrva

Zahrádky

Starobylý vodní kanál Mnichovská průrva se nachází mimo turistické značení zhruba 6 km jižním směrem od České Lípy v blízkosti obce Zahrádky.Jde o uměle vytesanou skalní průrvu, kterou proudí do Novozámeckého rybníka voda z Bobřího potoka. Průrvu překlenuje kamenný mostek. Při sestupu od silnice po kamenných schůdcích se dostaneme k malé skalní místnůstce, která byla v minulosti využívána jako př…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zahrádky
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Česká Lípa
Obec
Zahrádky
Telefon

Starobylý vodní kanál Mnichovská průrva se nachází mimo turistické značení zhruba 6 km jižním směrem od České Lípy v blízkosti obce Zahrádky.

Jde o uměle vytesanou skalní průrvu, kterou proudí do Novozámeckého rybníka voda z Bobřího potoka. Průrvu překlenuje kamenný mostek. Při sestupu od silnice po kamenných schůdcích se dostaneme k malé skalní místnůstce, která byla v minulosti využívána jako přístaviště loděk.

Zhruba 500 m severně od Mnichovské průrvy se nachází další průrva s názvem Novozámecká. Najdete ji pod silnicí vpravo od odbočky na Zahrádky, nedaleko bývalého hotelu Pošta.

Průrva pochází ze 14. století, je 14 m hluboká, 7 m široká a má délku 175 m. Zachovalo se zde stavidlo pocházející ze 17. století s patrovou dřevěnou lávkou krytou šindelem.

K Novozámecké průrvě se váže pověst o husarovi. Při jedné z válek přijeli k propusti tři cizí vojáci. Jeden z nich se vsadil, že tuto průrvu s koněm přeskočí. Podařilo se mu to tam a pak i na zpět. Jeho společníci ho obdivovali a gratulovali mu. Jedno vítězství mu však nestačilo a tak se zvoláním "Když mě čert přenesl dvakrát, dokážu to i po třetí!" se znovu pokusil o přeskok. Unavený kůň se dlouho vzpouzel a když nakonec skočil, smekl se a společně s jezdcem se zřítil dolů. Husarovo tělo ani koně nikdy nenašly. Říkalo se, že ho odnesl čert, kterýho voják svých opovážlivých chováním přivolal.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Rozsvícení vánočního stromečku a Mi…

05.12.2019 - 05.12.2019
Základní škola, Školní…

Rozsvícení vánočního stromečku proběhne na náměstí v Kravařích a poté se přesuneme do tělocvičny Základní školy, kde už…

Mikulášská akce pro děti Sklářské p…

06.12.2019 - 07.12.2019
LASVIT Ajeto - sklářské…

Ve Sklářské Krčmě bude probíhat animační program pro děti a i velmi oblíbené tématické dílničky v podobě korálkování…

Předvánoční pohoda na zámku - Zákupy

14.12.2019 - 14.12.2019
zámek Zákupy, Borská 1,…

Adventní prohlídky Vánoce u pana „nadlesního“ s ukázkou varhanní hudby v zámecké kapli, nadílka zámeckému medvědu…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 18. listopad

Dnes má svátek Romana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete