Statistika našeho portálu

  • 97 581 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Česká Skalice

Českoskalické Městské muzeum bylo založeno v roce 1902. Zaměření bylo původně lokální. Ve sbírkách tedy byly zbraně, archiválie, národopisné sbírky, doklady archeologické a jiné vlastivědné sbírky. To se změnilo roku 1919 zakoupením pozůstalosti Boženy Němcové od její dcery Bohdany. Tehdy se začal zájem muzea soustřeďoval více na osobnost a dílo velké krajanky. Dne 24. 5. 1931 bylo ve staré radni…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Českoskalické Městské muzeum bylo založeno v roce 1902. Zaměření bylo původně lokální. Ve sbírkách tedy byly zbraně, archiválie, národopisné sbírky, doklady archeologické a jiné vlastivědné sbírky. To se změnilo roku 1919 zakoupením pozůstalosti Boženy Němcové od její dcery Bohdany. Tehdy se začal zájem muzea soustřeďoval více na osobnost a dílo velké krajanky. Dne 24. 5. 1931 bylo ve staré radnici na náměstí slavnostně otevřeno první české literární muzeum – Muzeum Boženy Němcové. U příležitosti 100. výročí spisovatelčina úmrtí v roce 1962 byla pod záštitou ministerstva školství a kultury a světové kulturní organizace UNESCO provedena rozsáhlá rekonstrukce historického Steidlerova hostince U Bílého lva v Malé Skalici, dějiště obrozeneckých jiřinkových slavností, a do jeho místností a sálů přemístěno muzeum s literárním archivem a knihovnou a vybudována moderní expozice.


Součástí muzea je i stará roubená škola – Barunčina škola –, která byla otevřena pro veřejnost rovněž v roce 1962. Počátkem osmdesátých let 20. století byla v jejím areálu navíc otevřena expozice dějin válek, především bitvy u České Skalice, kterou mezi sebou v roce 1866 svedla rakouská a pruská vojska.

Stálá expozice

  • Život a dílo Boženy Němcové - 6 sálů expozice - život B. Němcové 1820-1845,
  • počátky tvorby, 50. léta, povídky.
  • Slovensko, závěrečná etapa života.
  • Ohlasy života a díla Boženy Němcové.
  • Jiřinkový sál, tradice Jiřinkových slavností.
  • Galerie obrazů Josefa Vondráčka a Julie Winterové-Mezerové.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 19. květen

Dnes má svátek Ivo

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete