Statistika našeho portálu

  • 96 276 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Protržená přehrada

Josefův Důl

Zhruba 6 km severozápadně od Desné můžeme v mělkém údolí narazit na malou zajímavou opuštěnou věž. Jde o šoupátkovou věž kdysi zde vybudované přehrady a dnes zde stojí jako memento mori tragické události.Výstavba přehrady na Bílé Desné byla započata v říjnu 1912 a ještě během výstavby byla v srpnu 1913 poškozena vydatnými srážkami. Nakonec byla stavba dokončena v září 1915 a o dva měsíce později …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Josefův Důl
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Jablonec nad Nisou
Obec
Josefův Důl
Telefon

Zhruba 6 km severozápadně od Desné můžeme v mělkém údolí narazit na malou zajímavou opuštěnou věž. Jde o šoupátkovou věž kdysi zde vybudované přehrady a dnes zde stojí jako memento mori tragické události.

Výstavba přehrady na Bílé Desné byla započata v říjnu 1912 a ještě během výstavby byla v srpnu 1913 poškozena vydatnými srážkami. Nakonec byla stavba dokončena v září 1915 a o dva měsíce později zkolaudována. Bohužel špatně zvolená sypaná konstrukce pak byla jednou z příčin její destrukce a následné tragédie. Další přičinou byl nedostatek financí, takže se patrně jednalo i o nekvalitní provedení. Přehrada byla vystavěna za účelem omezení následků povodní, paradoxně nakonec sama způsobila "velkou vodu". Délka hráze byla 172,8 m, její šířka 5,2 a výška 13,2 m. Mohla pojmout až 400 tisíc kubíků vody.

Pak přišel osudný den 18.9.1916. Kolem 15:30 hlásí okolo náhodně procházející lesníci, že z hráze proniká pramínek vody. V 16 hodin je již na poštovní úřad v Desné hlášeno, že možná korytem poteče více vody. V 16:15 se však již bortí dlažba hráze a ani ne 70 minut po zjištění průsaku přichází totální destrukce hráze. Vzniká průrva široká až 18 metrů kterou se prodere na 260 tisíc kubíků vody, jež pak vytváří vlnu ženoucí se velkou rychlostí údolím a likvidující vše co ji přijde do cesty. Jako první naráží vlna na panskou vilu v Desné, kterou bortí a navíc sebou bere značné množství kulatiny, která pak funguje jako beranidla. To ještě více znásobuje škody už tak značné vytvořené velkou vlnou. Následky jsou na tehdejší dobu strašlivé, 62 mrtvých, 33 zcela zničených domů a na 69 je jich poškozeno, 307 lidí je bez přístřeší. Během pouhých 30 minut napáchal živel škody za několik milionů rakouských korun a taková pohroma neměla tehdy obdobu v celém Rakousku-Uhersku. Jako příčina byla stanovena jak už bylo výše napsáno špatná konstrukce, které předcházel nekvalitní geotechnický průzkum. Hráz dosedala rychleji než štola vedoucí hrází a ta ji prakticky rozřízla.

Přehrada již obnovena nebyla a tak na jejím místě dnes můžeme vidět již zmíněnou šoupátkovou věž, zbytky hráze na níž je patrná jak byla široká průrva a dále pak oba boční přelivy. V levém se pak nachází štola v níž zimují netopýři. Na okraji centra Desné nedaleko kostela Nanebevzetí Panny Marie se nachází pamětní balvan, který je také pomníkem této tragédie. Kámen sem tedy přivalila vzniklá povodňová vlna a roku 1937 na něj byla instalována pamětní deska.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Burza vinylů

23.10.2021 - 23.10.2021
Klub na Rampě

Přijďte si koupit, prodat nebo vyměnit CD, LP, DVD, Blu-Ray

Hypnotizér v Tanvaldu | říjen 2021 …

26.10.2021 - 26.10.2021
Krkonošská 476, 468 41…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku o hypnóze, kterou pořádá Kino Jas Járy…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. říjen

Dnes má svátek Teodor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete