Statistika našeho portálu

  • 94 757 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Rozhledna Rozálka u Žamberka

Žamberk

Rozálka nebo také Kapelský vrch (470 m) je kopec o nadmořské výšce 468 m nalézající se na západním okraji města Žamberk v Pardubickém kraji. Na vrcholu stojí rozhledna, která je menší kopií rozhledny Hýlačka u Tábora. Podobnost to není náhodná. Když žamberští přemýšleli jak do města přilákat více turistů, jedním z návrhu byla i stavba rozhledny. A protože se jim velice líbila již zmíněná táborská…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Žamberk
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Žamberk
Telefon

Rozálka nebo také Kapelský vrch (470 m) je kopec o nadmořské výšce 468 m nalézající se na západním okraji města Žamberk v Pardubickém kraji. Na vrcholu stojí rozhledna, která je menší kopií rozhledny Hýlačka u Tábora. Podobnost to není náhodná. Když žamberští přemýšleli jak do města přilákat více turistů, jedním z návrhu byla i stavba rozhledny. A protože se jim velice líbila již zmíněná táborská rozhledna, vyžádali si od jejího autora, profesora pražské techniky Theodora Petříka, plány a svolení a v roce 1932 dvacet metrů vysokou rozhlednu, ve tvaru husitské hlásky otevřeli. Dostala sice jméno Tyršova, ale vžil se pro ní zlidovělý název Rozálka, podle nedaleko stojící barokní kaple sv. Rozálie. Od své táborské předchůdkyně se přeci jen trochu liší. Kromě hlavního vyhlídkového patra má ještě jednu řadu oken, která je těsně pod špičkou věže. Také přízemí se liší, Rozálka ho má kamenné, kdežto Hýlačka obložené dřevem. V roce 1957 byla původní šindelová střecha nahrazena eternitem. V roce 2004 prošla rekonstrukcí. Rozhledna je otevřena v sezóně a po zdolání 76 schodů, můžeme obdivovat Krásy Orlických hor.

v areálu pod Rozálkou se konná každý rok v červnu hudební festival JamRock.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete