Statistika našeho portálu

  • 102 686 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rybenské perničky

Pustá Rybná

Skalní útvar se nachází asi 1,6 km západně od Pusté Rybné při turisticky značené cestě vedoucí z Pusté Rybné do Svratky.Rybenské Perničky budované ortorulami vznikly vypreparováním z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Skalní útvar tvoří dva oddělené skalní bloky typu mrazového srubu s výškou stěn 16 a 8 m. Na vrcholové plošině vznikly procesem fyz…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pustá Rybná
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Svitavy
Obec
Pustá Rybná
Telefon

Fotogalerie k článku

Skalní útvar se nachází asi 1,6 km západně od Pusté Rybné při turisticky značené cestě vedoucí z Pusté Rybné do Svratky.
Rybenské Perničky budované ortorulami vznikly vypreparováním z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Skalní útvar tvoří dva oddělené skalní bloky typu mrazového srubu s výškou stěn 16 a 8 m. Na vrcholové plošině vznikly procesem fyzikálního, chemického a biologického zvětrávání tři skalní mísy, z nichž největší má průměr 50-60 cm a hloubku 20 cm. Skalním mísám byl dříve připisován umělý původ a kultovní funkce. Pod skalami je vytvořen balvanový proud, na který navazují nesouvislé po svazích rozvlečené balvanové pokryvy s vegetací mechů, lišejníků a bylinného podrostu lesního typu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete