Statistika našeho portálu

  • 98 892 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Synagoga v Jičíně

Jičín

Jičínská synagoga stojí na rohu ulice Židovská a Na Příkopech kousek od Valdštejnova náměstí.První zmínka o synagoze pochází z května 1773. Pravděpodně v té době byla postavena. Uvádí se jako nová, vystavěná z kamene, klenutá v ceně 4000 zlatých. Za velkého požáru 23.6.1840 shořelo kromě pěti domů v Židovské ulici také střecha synagogy a její krov. Synagoga byla opravena a provedena nová klasicis…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jičín
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Jičín
Obec
Jičín
Telefon

Jičínská synagoga stojí na rohu ulice Židovská a Na Příkopech kousek od Valdštejnova náměstí.

První zmínka o synagoze pochází z května 1773. Pravděpodně v té době byla postavena. Uvádí se jako nová, vystavěná z kamene, klenutá v ceně 4000 zlatých. Za velkého požáru 23.6.1840 shořelo kromě pěti domů v Židovské ulici také střecha synagogy a její krov. Synagoga byla opravena a provedena nová klasicistní výmalba. Všechny stěny pokrývá světle modrá výmalba, zatímco technické prvky pilastrů byly ponechány v barvě slonové kosti. V březnu 1905 bylo do synagogy zavedeno plynové osvětlení, v roce 1927 pak instalováno elektrické. Bohoslužby se zde konaly až do září roku 1941. Během okupace a bohužel i po válce bylo vnitřní zařízení synagogy devastováno. Většina vybavení se ztratila. V 60. letech 20. století přešel objekt do majetku města a byl využíván jako sklad a sušárna léčivých bylin.

Architektura synagogy představuje mimořádně čistou pozdně barokní podobu. Obdélná stavba s vysokou sedlovou střechou je sklenuta třemi poli valené klenby protknuté třemi páry lunet. Interiér tvoří nepravidelný obdélný prostor o délce 10,5/90 a šířce 6,4 m. Výška klenby dosahuje 7 m. Vnitřní členění odpovídá tradičnímu liturgickému využití. Vstupní západní část byla určena jako předsíň v patře se ženskou galerií, střední část byla určena pro bimu s pultem pro předčítání Tóry uprostřed hlavního sálu a s lavicemi po obvodu, a východní část pro svatostánek se schránkou na svitkyTóry a pult pro kantora. Nejvýraznější součástí je unikátní kamenný svatostánek, který se dochoval bez většího poškození.

Synagoga je otevřena od května do září v otevírací době.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Premiéra: V hodině soumraku -

15.01.2023 - 15.01.2023
divadlo DIP

Inscenace vychází z předlohy od Astrid Lindgrenové Země soumraku. Herec vypráví dětem příběh a díky mikrofonu a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. listopad

Dnes má svátek Zina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete