Statistika našeho portálu

  • 94 305 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Tvrz Dřevčice

Dřevčice

Obec se stejnojmennou tvrzí se nachází na poloviční cestě mezi okrajem Prahy a Brandýsem nad Labem. Tvrz, která nese čp. 1, stojí na severovýchodním okraji obce a bývá příležitostně přístupná.Historie tvrzePrvní písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1364, kdy byla v majetku litomyšlského biskupa. Později se jejím majitelem stal olomoucký biskup Petr, který ji roku 1382 koupil od svého příbuzného …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dřevčice
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Praha-východ
Obec
Dřevčice
Telefon

Fotogalerie k článku

Obec se stejnojmennou tvrzí se nachází na poloviční cestě mezi okrajem Prahy a Brandýsem nad Labem. Tvrz, která nese čp. 1, stojí na severovýchodním okraji obce a bývá příležitostně přístupná.

Historie tvrze

První písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1364, kdy byla v majetku litomyšlského biskupa. Později se jejím majitelem stal olomoucký biskup Petr, který ji roku 1382 koupil od svého příbuzného Jindřicha. Petrovi odpůrci tvrz vzápětí násilně obsadili a až po zásahu krále Václava IV. byla navrácena Petrovu nástupci biskupovi Mikulášovi, který zde roku 1397 zemřel. Tvrz poté spravovali purkrabí a od počátku 15. století se v jejím držení střídali zástavní držitelé z řad drobné šlechty, především Tluksové z Vrábí a Vrábští z Vrábí.

Tvrz častým střídáním majitelů trpěla, roku 1444 se dokonce zřítila část zdiva, biskupové se však marně snažili tvrz ze zástavy vykoupit. Sídelní funkce tvrze byla ukončena roku 1584, kdy ji Hynek Vrábský z Vrábí prodal císaři Rudolfovi II., který ji následně připojil k brandýskému panství. Po vyhoření v roce 1630 byla tvrz opravena a v první polovině 18. století byla radikálně přestavěna na sýpku.

Podoba tvrze

Nejvýraznějším pozůstatkem tvrze z doby gotické je mohutná obvodová hradební zeď se zaoblenými nárožími, která v půdorysu tvoří pětiúhelník. Středověkou tvrz navíc tvořila východní a severní obytná křídla. Na místě bývalého východního křídla dnes stojí třípodlažní barokní sýpka, severní se taktéž nedochovalo. Západní křídlo vzniklo patrně až v 16. století.

Obec Dřevčice

Budete-li v Dřevčicích, určitě neopomeňte navštívit její dominantu - kostel sv. Bartoloměje. Vedle kostela stojí fara z počátku 19. století, za vidění pak rozhodně stojí zvonice se třemi zvony.

Další tip na výlet v okolí může představovat Vinořský zámek nebo zřícenina hradu Jenštejn.

Ubytování naleznete v okolí Prahy.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

5 denní výzva: Magická síla podzimu

29.09.2020 - 03.10.2020
Praha-východ

V úterý 29. září spouštíme 5. denní výzvu Magická síla podzimu, do které se můžeš právě zdarma přihlásit!

Drakiáda - Nupaky

18.10.2020 - 18.10.2020
Nupaky

Přijďte na tradiční Drakiádu

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete