Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tvrz Drslavice

Drslavice

Drslavická tvrz se nachází ve stejnojmenné obci přibližně 6 km západně od Prachatic. Nově zrekonstruovaná tvrz je příležitostně přístupná.Historie tvrziNejstarší část tvrze pochází z druhé poloviny 14. století a vladykové z Drslavic zde sídlili minimálně do poloviny 15. století (v písemných pramenech jsou zachyceni v letech 1384¦1424). Posléze jsou roku 1479 jako majitelé zmiňováni Jaroslav a Pet…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Drslavice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Prachatice
Obec
Drslavice
Telefon

Drslavická tvrz se nachází ve stejnojmenné obci přibližně 6 km západně od Prachatic. Nově zrekonstruovaná tvrz je příležitostně přístupná.

Historie tvrzi

Nejstarší část tvrze pochází z druhé poloviny 14. století a vladykové z Drslavic zde sídlili minimálně do poloviny 15. století (v písemných pramenech jsou zachyceni v letech 1384¦1424). Posléze jsou roku 1479 jako majitelé zmiňováni Jaroslav a Petr Boubínští z Újezda. Před rokem 1538 koupil tvrz od Diviše Boubínského z Újezda Volf Wienar z Murau, od něhož ji po deseti letech koupil Zikmund Robmháp ze Suché pro Rožmberky.

Tvrz se stala sídlem rožmberských úředníků, byla renesančně upravena a přistavěn pivovar. V roce 1603 Drslavice Petr Vok prodal Volfovi Novohradskému z Kolovrat. V roce 1619 tvrz vypálilo císařské vojsko a opravena byla až novým majitelem Janem Oldřichem z Eggenberku, který ji připojil k vimperskému panství. Další majitelé, Schwarzenberkové, ji pak roku 1777 nechali přestavět na sýpku.

Podoba tvrzi

Nejstarší součástí tvrze je ve svahu posazené jihozápadní křídlo. Po severovýchodní straně budovy býval hrazený dvorek, poté byl přistavěn jihovýchodní objekt, soudě dle malých rozměrů, brána, z níž se zachovalo jen přízemní zdivo. Ve druhé polovině 16. století pak nově přibyla mohutná renesanční severozápadní budova a brána též dostala renesanční háv. Severovýchodně za tvrzí byl vystavěn renesanční pivovar. V roce 1777 byla na sýpku adaptována pouze část tvrze. V první polovině 19. století byla část severozápadní budovy upravena na vesnická obydlí a jihozápadní palác byl v roce 1936 upraven na hostinec.

Tipy na výlet

V nedalekých Prachaticích můžete navštívit Muzeum české loutky a cirkusu, Muzeum paličkované krajky nebo Prachatické muzeum. Rozhled po kraji nabízí rozhledna Libín. V nedaleké vsi Zábrdí se nachází soukromé muzeum více jak 400 papírových betlémů.

Ubytovat se můžete v Prachaticích.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete