Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Tvrz Hluk

Hluk

V centru města Hluk se nachází zrekonstruovaná goticko-renesanční tvrz, která nyní slouží kulturním účelům města, a tudíž je veřejnosti přístupná v otevíracích hodinách.Historie tvrziPrávo vystavět si v Hluku dřevěnou tvrz dostal Zdislav zvaný Měšec, předek vladyků z Hluku, již roku 1303. Roku 1391 se tvrz poprvé uvádí v písemných pramenech a jejím majitelem byl Jindřich ze Šonvaldu. O…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hluk
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Uherské Hradiště
Obec
Hluk
Telefon

V centru města Hluk se nachází zrekonstruovaná goticko-renesanční tvrz, která nyní slouží kulturním účelům města, a tudíž je veřejnosti přístupná v otevíracích hodinách.

Historie tvrzi

Právo vystavět si v Hluku dřevěnou tvrz dostal Zdislav zvaný Měšec, předek vladyků z Hluku, již roku 1303. Roku 1391 se tvrz poprvé uvádí v písemných pramenech a jejím majitelem byl Jindřich ze Šonvaldu. Od roku 1408 na tvrzi sídlil oravský kastelán Jiří z Mesenspeku, jehož syn Jan ji prodal vladykům z Kunovic. Před rokem 1460 opět změnila majitele, jímž se stal Jan Mléčko ze Zástřizl. Jan byl pravděpodobným stavitelem kamenné tvrze, roku 1470 je již totiž označována jako "zámek". Roku 1468 byla tvrz dobyta vojskem Matyáše Korvína a jako odměnu ji dostal Matyášův hejtman Franc z Háje, jenž ji pravděpodobně hned nechal opravit. Okolo roku 1546 se tvrz dočkala renesanční přestavby podle nařízení Jaroslava z Kunovic. Jako upomínku na tuto přestavbu je zde dodnes k vidění erbovní deska z roku 1559. Bohužel po připojení k ostrožskému panství roku 1563 nově přebudovaná přestala tvrz sloužit jako sídlo vrchnosti a trvalé hospodářské využití se podepsalo na jejím technickém stavu. Dnešní stav tvrze je dílem revitalizace z let 1959-1965.

Podoba tvrzi

Půdorys kamenné gotické tvrze zaujímal nepravidelný čtverec. Vstup byl veden mohutnou branskou věží v průčelí a obytné prostory zajišťoval palác, situovaný při východní hradbě. Ještě v pozdní gotice bylo vystavěno i západní palácové křídlo. Renesanční přestavba přinesla spojení obou těchto palácových křídel malým jižním traktem a od té doby je obestavěno celé nádvoří. Komunikaci mezi jednotlivými křídly i patry zajišťují dvě schodiště a ochoz. Příkopy okolo tvrze, které bylo možno naplnit vodou z nedalekého potoka, se nedochovaly.

Tipy na výlet

V nedalekém Uherském Brodě najdete zámek a dominikánský klášter. Vystoupit můžete na rozhlednu Lhotka u Hradčovic nebo si prohlédnout rolnický dům a hospodářství ve Vlčnově. Příznivci vojenské techniky si jistě nenechají ujít Leteckém muzeu Kunovice. Podívat se můžete také do lázní Ostrožská Nová Ves. V nedalekém Uherském Hradišti je k vidění kostel sv. Františka Xaverského, františkánský klášter, Stará radnice nebo Slovácké muzeum.

Ubytovat se můžete v Uherském Brodě nebo ve Veselí nad Moravou.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete