Statistika našeho portálu

  • 94 752 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Tvrz Lipka

Horní Bradlo

Zachovalá a na renesanční zámek přestavěná tvrz se nachází v jihovýchodní části stejnojmenné obce, ležící 9 km severozápadně od Chotěboře. Objekt není volně přístupný.Historie tvrziOd počátku tvrzi, založené pravděpodobně v první polovině 14. století, byli jejími majiteli drobní vladykové, po tvrzi se i píšící. V roce 1513 tvrz od Václava Tamchyna z Doubravice koupil Jindřich Sobek z Kornic. Jind…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Horní Bradlo
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Chrudim
Obec
Horní Bradlo
Telefon

Zachovalá a na renesanční zámek přestavěná tvrz se nachází v jihovýchodní části stejnojmenné obce, ležící 9 km severozápadně od Chotěboře. Objekt není volně přístupný.

Historie tvrzi

Od počátku tvrzi, založené pravděpodobně v první polovině 14. století, byli jejími majiteli drobní vladykové, po tvrzi se i píšící. V roce 1513 tvrz od Václava Tamchyna z Doubravice koupil Jindřich Sobek z Kornic. Jindřich pak spolu s bratry Absolonem, Bernartem a Burjanem tvrz obývali až do roku 1557. V tom roce ji od Bernarta koupil měšťan Nového Města pražského a od roku 1561 rytíř Jan Kustoš. Po Lipce se poprvé píše roku 1569, tvrz přestavěl na malý renesanční zámek a sídlil zde až do své smrti roku 1586. Jeho potomci zámeček drželi do roku 1715, poté již přestal být sídlem panství.

Podoba tvrzi

Tvrz bývala věžovitou stavbou a její dochovaná část dnes tvoří nejnižší, východní křídlo zámečku. Při renesančních stavebních úpravách sídla vznikla tři zámecká křídla, která uzavřela malé nádvoří. V 18. a 19. století došlo k dalším stavebním úpravám, nejmarkantnější bylo snesení jižního křídla původní tvrze na dnešní stav. V současnosti je v soukromých rukách, které ze stavebně-historického hlediska zámečku příliš nesvědčí.

Tipy na výlet

Podívat se můžete na barokní zámek Maleč, raně barokní zámek Chotěboř, Městské muzeum Chotěboř nebo zříceninu hradu Oheb. Vystoupit můžete na rozhledna Na kopečku. V Třemošnici najdete městskou galerii. Vydat se můžete i na vodní nádrž Seč, gotickou tvrz Semteš, romantický zámek Žleby, zříceninu hradu Lichnice nebo zříceninu tvrze Svojšice.

Ubytovat se můžete v Chotěboři.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete