Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vlastivědné muzeum Dobruška

Dobruška

Muzeum v Dobrušce datuje počátky své činnosti do dvacátých letech dvacátého století. Při vzniku sehrála zásadní roli iniciativa místních spolků a organizací. První sbírky se plnily za účasti celého města.Obyvatelé Dobrušky nashromáždili 200 sbírkových předmětů, mezi nimiž byly i unikáty, dodnes tvořící nejcennější exempláře muzejních sbírek. Vůdčí osobností, která stála u zrodu dobrušského muzea,…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Muzeum v Dobrušce datuje počátky své činnosti do dvacátých letech dvacátého století. Při vzniku sehrála zásadní roli iniciativa místních spolků a organizací. První sbírky se plnily za účasti celého města.

Obyvatelé Dobrušky nashromáždili 200 sbírkových předmětů, mezi nimiž byly i unikáty, dodnes tvořící nejcennější exempláře muzejních sbírek. Vůdčí osobností, která stála u zrodu dobrušského muzea, byl poštmistr a starosta města Václav Malý. Pro shromážděné sbírky se našly výstavní prostory, a tak mohlo být dne 19. července 1931 slavnostně otevřeno Vlastivědné museum pro Dobrušsko a Opočensko. Ve třicátých letech se pro potřeby muzea podařilo získat dům čp. 53, který sloužil až do první poloviny osmdesátých let, kdy byl zbořen. Od roku 1984 sídlí muzeum v bývalém rabínském domě na Šubertově náměstí čp. 45.

Pestrý sbírkový fond muzea představuje v současnosti na 11.000 položek, dokumentujících vývoj města a regionu. Jde zejména o sbírky týkající se etnografického, historického a uměleckého zaměření. Je zde například soubor prvotin malíře Františka Kupky, unikátní dílo malíře a kronikáře Aloise Beera, reprezentativní archeologická sbírka, dokumentující nejstarší osídlení regionu, dřevěné plastiky, betlémy, řemeslnické nástroje a výrobky apod. Součástí muzejních sbírek je i bohatý archiv, obsahující především pozůstalosti a odkazy nejen místních a regionálních osobností, ale i např. Františka Vladislava Heka, ředitele Národního divadla Františka Adolfa Šuberta, nakladatele Jana Laichtera, spisovatele Karla Michla a dalších.

Muzeum má tři stálé expozice. V rodném domku národního buditele Františka Vladislava Heka (věnovanou především této významné osobnosti českého národního obrození a prvnímu novočeskému satirikovi); expozice Mládí Františka Kupky a Hrdelní právo města Dobrušky ve věži radnice; expozice Židé v dějinách Dobrušky v čp. 45, jejíž součástí je i rituální očistná lázeň - mikve.


Stálá expozice

  • Rodný domek národního buditele Františka Vladislava Heka (F. L. Věka), Novoměstská ul. 185, bydlení lidí na počátku 19. století - Kupecký krám - Život a dílo F.V. Heka
  • Židé v dějinách Dobrušky, Šubertovo nám. č. 45 - Součástí expozice je i rituální očistná lázeň mikve
  • Renesanční radnice, nám. F. L. Věka 1, mládí Františka Kupky, hrdelní právo, radniční věž s vyhlídkou

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční jarmark - Doudleby nad Orli…

11.12.2022 - 11.12.2022
Zámek Doudleby nad…

Nenechte si ujít adventní jarmark.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete