Statistika našeho portálu

  • 95 541 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Vodní nádrž Seč

Seč

Sečská přehrada byla vybudována v letech 1924-1935. Výstavbou přehrady vzniklo jezero dlouhé až 6,5 km a místy hluboké 30 m. Nádrž vznikla za účelem akumulace vody pro účely vodárenské a energetické. Kromě toho je Sečské jezero vyhlášené jako dobré místo pro rekreaci a sport.Přehradní hráz dlouhá 165 m a vysoká přibližně 42 m je oblouková z lomového kamene. Jako materiál byly použity žulové bloky…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Seč
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Chrudim
Obec
Seč
Telefon

Sečská přehrada byla vybudována v letech 1924-1935. Výstavbou přehrady vzniklo jezero dlouhé až 6,5 km a místy hluboké 30 m. Nádrž vznikla za účelem akumulace vody pro účely vodárenské a energetické. Kromě toho je Sečské jezero vyhlášené jako dobré místo pro rekreaci a sport.

Přehradní hráz dlouhá 165 m a vysoká přibližně 42 m je oblouková z lomového kamene. Jako materiál byly použity žulové bloky dopravované sem lanovou dráhou dlouhou 10 km z lomu Libkov nedaleko Nasavrk. Celkem bylo spotřebováno 75.000 m3 tohoto kamene a dále pak 1450 vagónů cementu a 3000 vagónů písku. Celkový objem nádrže je 22,1 mil. m3 vody a maximální zatopená plocha činí cca 220 ha.

V letech 1941-1946 byla vybudována k přehradě energetická část v podobě vodní elektrárny s trubním přivaděčem o celkové délce 1280 m. Z této délky připadá 48,4 m na ocelové potrubí, 377,3 m na železobetonové a 854,3 m dřevěné potrubí. Dřevěné potrubí se skládá z dýh silných 8 cm, stažených ocelovými obručemi. Důvodem k použití dřeva byla předpokládaná neúnosnost podloží. Zdejší dřevěné potrubí je unikátní technickou památkou, která na svoji údržbu spotřebuje několik milionů korun ročně. Najdete ho když se vydáte za kempem "U letadla" z hlavní po menší asfaltové silničce dolů směrem k Chrudimce. Elektrárna o jedné Francisově turbíně využívá spád 36,6 m a její výkon je 3260 kW. V souvislosti s výstavbou elektrárny byla vybudována vyrovnávací nádrž.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete