Statistika našeho portálu

  • 94 289 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Zámek Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem

Barokní zámek, přestavěný později v klasicistním stylu je dominantou města Bystřice pod Hostýnem, které leží v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.Historie hraduPrvní panské sídlo bylo postaveno v obci někdy v první polovině 15. století. Jednalo se o pozdně gotickou tvrz, jejím stavitelem byl pravděpodobně Milota z Tvorkova. Poté následovalo časté střídání majitelů, mezi kterými byli např. Vok ze S…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bystřice pod Hostýnem
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Bystřice pod Hostýnem
Telefon

Barokní zámek, přestavěný později v klasicistním stylu je dominantou města Bystřice pod Hostýnem, které leží v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.

Historie hradu

První panské sídlo bylo postaveno v obci někdy v první polovině 15. století. Jednalo se o pozdně gotickou tvrz, jejím stavitelem byl pravděpodobně Milota z Tvorkova. Poté následovalo časté střídání majitelů, mezi kterými byli např. Vok ze Sovince, Landštejnové či Ctibor Tovačovský. Tvrz se stala předzámčím renesančního zámku, jehož stavba začala někdy v první polovině 15. století. Roku 1594 vyhořel a na počátku 17. století byl Václavem Borovským z Bítova obnoven v rozsáhlejší podobě, se dvěma nádvořími a třemi trakty. Jelikož se Bítovští zúčastnili stavovského povstání byl jim zámek po prohrané bitvě na Bílé hoře zkonfiskován a získali jej Lobkovicové.

Barokní úpravy

Po nich zde 112 let vládli Rottalové, kteří provedli malé barokní úpravy. Za dalších majitelů hrabat Monte l`Abbate byla kolem roku 1765 podle projektu F. A. Grimma provedena větší barokní zámecká přestavba. Za posledních majitelů Laudonů, z jejichž rodu pocházel významný generál ve službách Habsburků, proběhly poslední klasicistní úpravy. Pro dluhy Laudonů se roku 1934 panství rozpadlo a zámek odkoupil stát. Dnes je v majetku města.

Podoba zámku

Zámek má čtyři křídla, které obklopují čtvercový dvůr. Z původní tvrze se dochovala část vnější ohradní zdi, ke které časem přibyla hospodářská stavení. Na zámek navazuje hlavní alej parku, který získal počátkem 19. století přírodně krajinářský charakter a stojí v něm socha generála Laudona. Kromě stálých expozic, které ukazují dobový mobiliář, jsou k vidění i výstavy regionálních umělců a zámek je častým místem kulturních představení.

Tipy na výlet

Za návštěvu stojí nedaleká bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně, zříceninu hradu Šaumburk, zřícenina hradu Obřany, zámek Dřevohostice, raně barokní zámek Holešov, zříceninu hradu Křídlo nebo Muzeum Rusava.

Ubytovat se můžete v Bystřici pod Hostýnem.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 28. září

Dnes má svátek Václav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete