Statistika našeho portálu

  • 92 054 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 175 Míst a památek

Zámek Častolovice

Častolovice

Dějiny renesančního zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy na soutoku řeky Bělé a Kněžny nechal pan Častolov z rodu Hronovců vystavit vodní tvrz.Zámek je obydlen i otevřen pro veřejnostMajitelé tvrze se postupně střídali. Nejvýznamnější z nich byl však Jiří z Poděbrad. Ten také udělil městu znak, zlatou probodenou rybu na modrém poli, který si obec udržela dodnes. V letech 1588-1615 post…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Častolovice
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Rychnov nad Kněžnou
Obec
Častolovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Dějiny renesančního zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy na soutoku řeky Bělé a Kněžny nechal pan Častolov z rodu Hronovců vystavit vodní tvrz.

Zámek je obydlen i otevřen pro veřejnost

Majitelé tvrze se postupně střídali. Nejvýznamnější z nich byl však Jiří z Poděbrad. Ten také udělil městu znak, zlatou probodenou rybu na modrém poli, který si obec udržela dodnes. V letech 1588-1615 postavil Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna na místě vodní tvrze renesanční zámek. V roce 1694 zámek zakoupili Šternberkové, kteří zde v průběhu více než 300 let shromáždili rozsáhlou sbírku obrazů, která je dnes stálou expozici zámku.

V polovině 19. století byla část zámku přestavěna v novogotickém slohu a byl založen anglický park. Tento rod však musel zámek v minulosti dvakrát opustit. Poprvé za německé okupace, a podruhé v roce 1948, kdy jim byl veškerý majetek zkonfiskován. Byla zde umístněna internátní škola, čímž zámek značně utrpěl. Majitelé, Leopold Sternberg s rodinou, odjeli do Spojených států. V květnu 1992 byl zámek znovu navrácen paní Diane Phipps Sternbergové, která zde trvale pobývá. Její zásluhou začal zámek opět ožívat, proběhla zde řada úprav. Dnes jsou prakticky všechny jeho prostory znovu zprovozněny. Bývalý internát se proměnil v luxusní penzion. Díky majitelce a bytové architektce paní Sternbergové získal zámek novou dimenzi a řadu stálých návštěvníků, kteří využívají různé sály, salónky a svatební síň.

Renesanční skvost

Místnosti zámku jsou zařízeny v různých stylech, dávají nám představu o dřívějším zdejším životě. Rytířský sál, jeden z největších v české republice, zdobí malovaný renesanční strop se scénami ze Starého zákona. Stěny jsou pokryty i portréty představitelů šternberského rodu. Součástí sálu je také kaple Božího těla. Její vyřezávaný oltář i fresky byli vyhotoveny už roku 1601. V interiérech lze dále vidět dámský obývací pokoj s luxusním zařízením, reprezentační ložnici, zlatou ložnici, dětský pokoj, kde jsou umístěny hračky z konce 19. a první poloviny 20. století, empírový, biedermeierový, tapetový a kuřácký pokoj. Součástí expozice jsou malby rodů Škrétových, Teniersových, Schonfeldových i portréty českých králů. K zámku patří i anglický park s rybníkem a alejí.

Tipy na výlet

Navštívit můžete i pozdně renesanční zámek Doudleby nad Orlicí, zámek Potštejn, zříceninu hradu Potštejn nebo Muzeum krajky ve Vamberku. Zavítat můžete třeba na hrad Litice nad Orlicí nebo se rozhlédnout po okolí z rozhledny Kastel u Vrbice. Ve Vamberku také najdete dřevěný krytý most Peklo nad Zdobnicí.

Ubytování najdete v Kostelci nad Orlicí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Závody psích spřežení Šediváčkův lo…

21.01.2020 - 25.01.2020
chata Kristýna,…

Mrazivá zima, zasněžené vrcholky Orlických hor, stoupající adrenalin, svištivý zvuk pádících saní, úchvatné výkony…

III.Půtovy zámecké slavnosti - Kvas…

27.06.2020 - 27.06.2020
Kvasiny

Srdečně si tímto dovolujeme všechny zájemce o historii, ať již z řad šermířů, či diváků, pozvat na již třetí ročník…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

pátek 24. leden

Dnes má svátek Milena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete