Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zámek Cetechovice

Cetechovice

V obci Cetechovice nedaleko kostela stojí barokní patrový zámeček s malým vnitřním nádvořím.Historie zámku Původně zde stávala vodní tvrz zmiňována v roce 1482. Tvrz ve své historii vystřídala mnoho majitelů i podob. Asi největší změna nastala za Karla Antonína Zellera z Rosenthalu, který nechal přestavět tvrz v zámek v roce 1682. Barokní podobu dostalo sídlo za Josefa Antonína Mayera z Mayerswal…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Cetechovice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Cetechovice
Telefon

V obci Cetechovice nedaleko kostela stojí barokní patrový zámeček s malým vnitřním nádvořím.

Historie zámku

Původně zde stávala vodní tvrz zmiňována v roce 1482. Tvrz ve své historii vystřídala mnoho majitelů i podob. Asi největší změna nastala za Karla Antonína Zellera z Rosenthalu, který nechal přestavět tvrz v zámek v roce 1682. Barokní podobu dostalo sídlo za Josefa Antonína Mayera z Mayerswaldu v letech 1731 - 1738. Nad portálem je umístěn alianční erb se znaky Zellerů z Rosenthalu a Mayerů z Mayerswaldu. Poslední vůlí z 28. 4. 1738 zřídil J. A. Mayerswald pro Cetechovice rozsáhlou chudinskou nadaci. Poslední a největší úpravy zaznamenal zámek za majitele pána A. A. Petřvaldského, kdy jej přestavěl v jednoduchou čtvercovou barokní stavbu. Celému zámku pak vévodí mohutný barokní portál, s krásným zdobením a slunečními hodinami.
Kdysi k zámku patřil i rozsáhlý park, ale ten byl pro zemědělské účely zrušen. Pod budovou se nachází rozsáhlé podzemní katakomby.

Zámek dnes

Po roce 1945 připadl zámek družstvu JZD a sídlil v něm i ústav řádu sv. Františka. Pro potřeby ústavu proběhly mohutné vnitřní přestavby, které zcela porušily vnitřní místnosti zámku. Po roce 1989 byl zámek navrácen rodině Šimonů a není dnes volně přístupný veřejnosti, je však možné si prohlídku předem domluvit s majiteli cetechovického sídla.

Tipy na výlet

Nedaleko odsud můžete vystoupit na rozhlednu Brado nebo navštívit zříceninu hradu Střílky. U Koryčan se nachází skalní útvar Kazatelna, vodní nádrž Koryčany, zámek Koryčany nebo židovský hřbitov. V nedalekých Bučovicích můžete obdivovat renesanční zámek, židovský hřbitov nebo městské muzeum. Vypravit se můžete také na rozhlednu Bukovanský mlýn, zámek Kyjov nebo zříceninu hradu Cimburk.

Ubytovat se můžete v Bučovicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Kroměříži - Kroměříž

25.05.2022 - 25.05.2022
Milíčovo náměstí 488…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku, kterou pořádá Kino Nadsklepí Kroměříž.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete