Statistika našeho portálu

  • 102 520 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Dobřichovice

Dobřichovice

V kouzelném prostředí přírody, na obou březích řeky Berounky nedaleko Prahy směrem na Karlštejn, leží obec Dobřichovice. V minulosti městečko náleželo rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou, s krátkými přestávkami doby husitské a let bělohorského povstání.Historie zámkuPrvní písemná zmínka o Dobřichovicích pochází z roku 1253, kdy je král Václav I. daroval řádu Křižovníků s červenou hvězdo…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dobřichovice
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Praha-západ
Obec
Dobřichovice
Telefon

Fotogalerie k článku

V kouzelném prostředí přírody, na obou březích řeky Berounky nedaleko Prahy směrem na Karlštejn, leží obec Dobřichovice. V minulosti městečko náleželo rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou, s krátkými přestávkami doby husitské a let bělohorského povstání.

Historie zámku

První písemná zmínka o Dobřichovicích pochází z roku 1253, kdy je král Václav I. daroval řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Zdejší tvrz je pak poprvé zmiňována až v roku 1420. V časech husitských válek však o Dobřichovice řád Křižovníků přišel, v roce 1505 se sem však rytíři opět vrátili. O návrat zpátky se zasloužil především velmistr řádu Hynek Berka z Dubé, který zde nechal, na místě bývalé tvrze, postavit renesanční zámek, který sloužil jako letní sídlo velmistrů.

V roce 1639 byl zámek vypálen Švédy. V roce 1679 za velmistra řádu Jiřího Ignáce Pospíchala bylo sídlo znovu vystavěno a byla přistavena kaple sv. Judy Tadeáše. O sto let později zámek opět vyhořel, v zápětí byl však znovu vystavěn. Na původním renesančním základu byl objekt přestavěn do dnešní, pozdně barokní podoby, kdy byla také přistavěna zámecká věž.

Křižovníci s červenou hvězdou se na zámku udrželi až do roku 1948, kdy připadl státu. Po roce 1950 byl zámek ve správě státního statku, později JZD Dobřichovice a v roce 1976 připadl Československé vědeckotechnické společnosti. Od roku 1980 patřil Památníku národního písemnictví v Praze. Dnes je zámek Dobřichovice opět majetkem Křižovníků, kteří jej postupně rekonstruují. Z interiérů zámku je přístupná restaurace Zámecký had, kde se také konají svatební hostiny. V zámku je možné vidět dva zrekonstruované sály určené pro malé i velkolepé svatby.

Dispozice zámku

Zámek Dobřichovice je trojkřídlá budova s hranolovitou věží, hlavní trakt a východní křídlo jsou jednopatrové. Západní křídlo tvoří kaple sv. Judy Tadeáše. Před zámkem stojí socha sv. Jana Nepomuckého, v parčíku mezi zámkem a řekou socha sv. Václava. V okolí najdeme památky v blízkém Českém krasu, Karlštejn, Koněpruské jeskyně, Svatý Jan pod Skalou a vůbec celou krásnou oblast údolí řeky Berounky mezi Berounem a Prahou.

Pokud hledáte ubytování, můžete zavítat například do Řevnic a najdete ho i v Dobřichovicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Jílovské pivní slavnosti 2024 - Jíl…

14.06.2024 - 15.06.2024
V parku za Muzeem

V královském městě, královský zlatý mok. Oslava a ochutnávka nejskvělejších piv včetně hudby a programů pro celé rodiny…

Den otevřených dveří v archeologick…

15.06.2024 - 15.06.2024
Středočeské muzeum v…

Přijměte naše pozvání k návštěvě archeologické expozici Archevita – Stopami věků ve Středočeském muzeu v Roztokách u…

U Třebsínské Zvoničky 2024 - Třebsín

13.07.2024 - 13.07.2024
Třebsín, na návsi

Zveme Vás 13. 7. 2024 od 13:00 hodin na 9.ročník hudebního festivalu U Třebsínské Zvoničky.

Trampské Pikovice 2024

14.09.2024 - 14.09.2024
Ke Stezce

31. ročník Festivalu trampských, country a folkových skupin.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 14. červen

Dnes má svátek Roland

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete