Statistika našeho portálu

  • 100 280 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Zámek Doksy

Doksy

Barokní zámek Doksy leží v stejnojmenném městě s přibližně 5190 obyvateli, v okrese Česká Lípa, Liberecký kraj. Jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek v České republice leží na břehu známého Máchova jezera. První písemná zmínka o městě Doksy pochází z roku 1293. Město nejvíce podporoval Karel IV., který mu udělil významná městská privilegia a v roce 1367 nechal také zal…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Doksy
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Česká Lípa
Obec
Doksy
Telefon

Barokní zámek Doksy leží v stejnojmenném městě s přibližně 5190 obyvateli, v okrese Česká Lípa, Liberecký kraj. Jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek v České republice leží na břehu známého Máchova jezera. První písemná zmínka o městě Doksy pochází z roku 1293. Město nejvíce podporoval Karel IV., který mu udělil významná městská privilegia a v roce 1367 nechal také založit velký rybník, který je dnes nazýván Máchovo jezero. Mezi místní památky patří Mariánské sousoší, Hospitálek – nejstarší dům a muzeum K.H. Máchy, ale dominantou je zdejší zámek.

Historie zámku

Počátky historie zámku Doksy nejsou přesně známé. První renesanční sídlo vzniklo pravděpodobně v 1. polovině 16. stol. za Mikuláše Zajíce z Házmburku, protože blízký hrad Bezděz již nevyhovoval nárokům na bydlení. Tato původní část Doks se nám dodnes poměrně dobře zachovala a tvoří západní křídlo dnešního zámku. Pozdější majitel Václav Berka z Dubé pokračoval v úpravách a nechal postavit další jednopatrové křídlo.

Po bitvě na Bílé hoře mu však byl majetek konfiskován a majitelem panství se stal Albrecht z Valdštejna. Po jeho zavraždění roku 1634 získal panství za odměnu jeden z jeho vrahů, plukovník Walter Buttler. Vladštejnové však po jeho smrti koupili dokské panství zpět a v majetku tohoto rodu zůstalo až do roku 1945, kdy se stal majetkem státu. Zámek, jako sídlo Valdštejnů, byl mnohokrát upravován a modernizován, byl zvýšen o jedno patro a přeměněn až do dnešní podoby. K posledním radikálním úpravám došlo ještě ve 20. stol., kdy byl vnitřek zámku přestavěn.

Podoba zámku

Architektonicky se jedná o objekt velice zajímavý, pro veřejnost však bohužel nepřístupný. Zámek Doksy je trojkřídlá renesančně–barokní budova stojící v anglickém parku uprostřed města. Původní panský dům, jehož renesanční exteriéry se nám velmi dobře zachovaly ve formě západního křídla, je obdélná patrová budova s výraznými volutovými štíty. Jižní, dvoupatrové spojovací křídlo je raně barokní. Typickými prvky jižního křídla jsou opěrné pilíře a balkony na vnější i nádvorní straně. Východní, patrové křídlo s čtverhrannou trojpodlažní věží s cibulovou bání je nejmladší. Bylo upravováno ještě kolem roku 1700. Původní zámecké interiéry byly prakticky zničeny při úpravách ve 20. stol. V přízemí západního křídla se dodnes dochovaly renesanční valené klenby s trojbokými výsečemi.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat na původně renesanční zámek Nový Berštejn, navštívit zříceninu hradu Starý Berštejn, zříceninu hradu Jestřebí nebo vystoupit na Velký Beškovský kopec. Daleko to není ani na hrad Houska.

Ubytovat se můžete například v Dubé.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hrady CZ 2023 - Bezděz

01.09.2023 - 02.09.2023
Hrad Bezděz

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

Hrady CZ 2023 - Bezděz

01.09.2023 - 02.09.2023
Hrad Bezděz

Festivaly Hrady CZ jsou série kulturních a hudebních festivalů, konaných v nejkrásnějších historických památkách České…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. červen

Dnes má svátek Gita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete