Statistika našeho portálu

  • 94 440 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Zámek Dřevohostice

Dřevohostice

Renesanční zámek v Dřevohosticích patří k nejvýznamnějším památkám moravské renesance. Historie zámku Čtyřkřídlý vodní zámek z 16. století byl postaven na místě původní vodní tvrze ze 14. století. Jejími hlavními majiteli byli Cimburkové, Stošové z Bránic a od roku 1480 Žerotínové. Nejvýznamnějším stavebním zásahem do objektu byla renesanční přestavba v letech 1595 - 1617 za vlády moravského zems…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dřevohostice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Přerov
Obec
Dřevohostice
Telefon

Renesanční zámek v Dřevohosticích patří k nejvýznamnějším památkám moravské renesance.

Historie zámku

Čtyřkřídlý vodní zámek z 16. století byl postaven na místě původní vodní tvrze ze 14. století. Jejími hlavními majiteli byli Cimburkové, Stošové z Bránic a od roku 1480 Žerotínové. Nejvýznamnějším stavebním zásahem do objektu byla renesanční přestavba v letech 1595 - 1617 za vlády moravského zemského hejtmana a vůdce moravských nekatolických stavů, Karla st. Žerotína. Přestavba sídla byla provedena členy italské stavební huti, bratry Andryse a Benedikta Vlacha, kteří se také dlouhá léta podíleli na výstavbě biskupského města Kroměříž. Renesanční úpravy interiérů pak byly dokončeny za nového majitele Jana Skrbenského z Hříště v letech 1618 -1619 stavitelem Jakubem Kendynem Vlachem z Kroměříže.

V polovině 17. století za Kaltschmiedů z Eisenberka došlo k raně barokní úpravě. Další stavební úpravy pak byly provedeny na počátku 19. a ještě i v 20. století. Dřevohostické panství pak bylo prodáno v roce 1897 poslední majitelkou, baronkou Leonií Skrbenskou z Hříště, obci. Roku 1902 zde byla zřízena "Ochranovna pro mládež zpustlou a mravně narušenou", která zde působila až do roku 1919. V roce 1920 zde byla otevřena újezdní měšťanská škola, pak až do roku 1961 byla budova zámku používána místním JZD. V roce 1961 převzal budovu do správy Okresní ústav sociálních služeb Přerov, který ji využíval až do roku 2002. Dnes slouží zámek obci Dřevohostice a je využíván jako kulturní centrum městečka. Každoročně se zde koná setkání dechových hudeb a výtvarné symposium jako Výtvarné léto Dřevohostice.

Dispozice zámku

Zámek v Dřevohosticích je dvoupatrová čtyřkřídlá budova kolem nevelkého nádvoří s vysokou věží a arkádami. Jižně od zámku je patrný zbytek hradby s 2 baštami a přistavěnou budovou. Zámecký park je dnes již torzem kdysi hodnotné botanické zahrady, kterou navštěvovali a obdivovali obyvatelé a návštěvníci městečka ještě na počátku 20. století. V předzámčí vlastního zámku jsou po obou stranách hořejší brány umístěny hodnotné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra z druhé poloviny 18. století.

Tipy na výlet

Prohlédnout si můžete barokní zámek Bystřice pod Hostýnem, vystoupit na rozhlednu Hostýn, navštívit baziliku Nanebevzetí Panny Marie na sv. Hostýně, zříceninu hradu Šaumburk, zříceninu hradu Křídlo, Muzeum Rusava nebo zříceninu hradu Obřany.

Ubytovat se můžete v Přerově.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 30. říjen

Dnes má svátek Tadeáš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete