Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Zámek Horní Branná

Horní Branná

Renesanční zámek Horní Branná se nachází uprostřed obce na jižní straně hospodářského dvora stojícího naproti škole. Obec Horní Branná, s přibližně 1833 obyvateli, leží v okrese Semily, kraj Liberecký. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1359. Historie zámku Renesanční tvrz či zámek založil roku 1582 Zdenek z Valdštejna, stavbu však po jeho smrti dokončila jeho manželka Marie z Martinic. B…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Horní Branná
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Horní Branná
Telefon

Renesanční zámek Horní Branná se nachází uprostřed obce na jižní straně hospodářského dvora stojícího naproti škole. Obec Horní Branná, s přibližně 1833 obyvateli, leží v okrese Semily, kraj Liberecký. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1359.

Historie zámku

Renesanční tvrz či zámek založil roku 1582 Zdenek z Valdštejna, stavbu však po jeho smrti dokončila jeho manželka Marie z Martinic. Byl to vrchol stavitelského umění tehdejší doby. Na zámku se pak střídali členové rodu Valdštejnů. V roku 1606 se majitelem Horní Branné stává Václav Zárub z Hustířan, za kterého zde pobýval i Jan Amos Komenský, před svým odchodem do exilu. Václav se stal obětí vyrovnání se Habsburků s příslušníky rytířského stavu a po Bílé hoře propadl jeho majetek Albrechtu z Valdštejna. Ten v roce 1632 daroval celé panství svému švagru a císařskému plukovníkovi Otovi Bedřichovi, hraběti z Harrachu.

Za třicetileté války byl zámek velmi zpustošen a celé druhé patro bylo vypáleno. To byla největší rána jeho původní kráse. Při opravách bylo obnoveno jen první patro, druhé již nebylo nikdy dostavěno. Poslední majitelé z rodu Harrachů byli Otto Jan Nepomuk hrabě Harrach, který inicioval další opravy zámku roku1908 zásluhou lesmistra Reicha, a poté jeho syn Jan Nepomuk Antonín hrabě z Harrachu, který zde pobýval až do roku 1945. Roku 1945 získalo zámek Ředitelství státních lesu a statků v Praze, poté v roce 1954 byl v rukou MNV. Poslední restaurace sídla proběhla v roce 1960. V roce 1994 byla opravena fasáda včetně sgrafit, když se zámek dostal v roce 1989 do rukou obce Horní Branná.

Podoba zámku

Zámek je obdélný, patrový, se sedlovou střechou. Členěn renesančními okny a v nádvoří přízemní bosovanou arkádou. Z velké části dochována sgrafitová výzdoba s psaníčky, rostlinnými ornamenty a figurálními scénami, z níž vynikají pamětní latinsko-české nápisy a erby stavebníků na východním průčelí z roku 1582. Ve všech podlažích jsou původní renesanční dispozice s klenbami s hřebínky, nejbohatšími v 1. patře. Ve střední místnosti patra stojí mohutný krb s volutovými konzolami. Vstupní křídlo (bývalý pivovar) je raně barokní s původními štíty a portálem s erbem Harrachů. Hlavní brána zůstala zachována, ale protější (západní) se dodnes nedochovala.

Zámecká expozice

Expozice zámku představuje výstavu o životě a díle J. A. Komenského a jeho pobytu v Horní Branné, část prostoru je věnována místnímu rodákovi, učiteli a spisovateli Josefu Šírovi (1859-1920).

Tipy na výlet

V blízkém Vrchlabí najdete klášter, Krkonošské muzeum, tři historiecké domky s expozicemi nebo radnici. Nedaleko odsud můžete vystoupit na rozhlednu Žalý nebo si zalyžovat ve Ski areálu Herlíkovice a Bubákov. Za návštěvu stojí i zámek Jilemnice.

Ubytovat se můžete ve Vrchlabí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-farmářské a bleší trhy Tu…

24.10.2021 - 24.10.2021
Obec Tuhaň na Semilsku…

Akce s téměř 40letou tradicí, dříve známá pod názvem - burza Chuchelna. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná vesnice…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete