Statistika našeho portálu

  • 95 208 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Zámek Hrubčice

Hrubčice

Historie zámkuPrvní zmínky o Hrubčicích pocházejí z roku 1368, kdy celá ves patřila Půtovi z Holštejna. V roce 1387 ji získala olomoucká kapitola, kdy přes letní měsíce bylo sídlo obýváno kapitulními děkany a později byl statek pronajímán.Renesanční přestavbaV 16. století bylo sídlo pozdně renesančně přestavěno. Kolem roku 1700 byl zámek barokně upraven. Bylo také vybudováno balustrádové schodišt…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hrubčice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Prostějov
Obec
Hrubčice
Telefon

Historie zámku

První zmínky o Hrubčicích pocházejí z roku 1368, kdy celá ves patřila Půtovi z Holštejna. V roce 1387 ji získala olomoucká kapitola, kdy přes letní měsíce bylo sídlo obýváno kapitulními děkany a později byl statek pronajímán.

Renesanční přestavba

V 16. století bylo sídlo pozdně renesančně přestavěno. Kolem roku 1700 byl zámek barokně upraven. Bylo také vybudováno balustrádové schodiště vedoucí z parku do patra, kam byl přemístěn hlavní vchod. V roce 1737 byla kapitulou zřízena v budově zámku kaple sv. Václava a v téže době byla založena zámecká zahrada ve francouzském stylu, byl postaven altán a oranžerie. Kolem roku 1834 byla zahrada přeměněna na přírodní park vysázením značného množství cizokrajných stromů a keřů, kterých se nám dodnes zachovalo velmi málo. Výrazné stavební proměny proběhly v letech 1868 - 1879 za děkana Roberta Maria Lichnovského, tehdejšího konzervátora vídeňské centrální komise pro ochranu a výzkum památek a poslední úpravy z roku 1954, kdy byl zámek upraven na bytové jednotky, měly nepříznivý vliv na nejcennější dendrologické unikáty umístěné přímo u zámecké budovy.

Po roce 1945 byl zámecký objekt adaptován na kanceláře a byty šlechtitelské stanice Výzkumného ústavu obilnářského v Kroměříži, před několika lety zde byla i restaurace a v současné době je zámek majetkem Pozemkového fondu.

Tipy na výlet

V okolí najdete barokní zámek Plumlov, zříceninu hradu Otaslavice, lázně Skalka, novorenesanční zámek Tovačov nebo Muzeum židovské komunity v Tovačově. V Prostějově můžete navštívit Muzeum Prostějovska. V Kostelci na Hané zase najdete Památník Petra Bezruče.

Ubytovat se můžete v Prostějově.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 9. květen

Dnes má svátek Ctibor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete