Statistika našeho portálu

  • 86 151 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 154 Míst a památek

Zámek Jetřichovice

Sedlec-Prčice

Barokní zámek v Jetřichovicích stojí přímo uprostřed obce. Sídlo tvoří 2 části, starší barokní část je patrový obdélný objekt s mansardovou střechou a jižní novogotická dvoupatrová část má polygonální nárožní věž s cimbuřím a rizalitem na zahradním průčelí. Za zámkem je anglický park s barokními plastikami z 18. století.Historie zámku Vladykové z Jetřichovic jsou poprvé zmiňováni roku 1394, zdejš…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Sedlec-Prčice
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Příbram
Obec
Sedlec-Prčice
Telefon

Fotogalerie k článku

Barokní zámek v Jetřichovicích stojí přímo uprostřed obce. Sídlo tvoří 2 části, starší barokní část je patrový obdélný objekt s mansardovou střechou a jižní novogotická dvoupatrová část má polygonální nárožní věž s cimbuřím a rizalitem na zahradním průčelí. Za zámkem je anglický park s barokními plastikami z 18. století.

Historie zámku

Vladykové z Jetřichovic jsou poprvé zmiňováni roku 1394, zdejší tvrz zde stávala až v 1. polovině 15. století. Na tvrzi sídlili Opršalové z Jetřichovic. Po roce 1500 prodal Jindřich Opršal tvrz, dvůr a ves Jetřichovice Bohuslavu Mitrovskému z Nemyšle na Mitrovicích. Zřejmě za Viléma Mitrovského byla tvrz přestavěna na malý barokní zámek. Roku 1700 nechal vystavět majitel zámku František Sezima v Jetřichovicích nedaleko zámecké zahrady kapli Bolestné Matky boží.

Působení dr. Kaňky na zámku

Poté vystřídalo panství různé majitele. Až od roku 1785 bylo sídlo v rychlém sledu pronajímáno. Posledním nájemcem a posléze i majitelem zámku byl dr. Jan N. Kaňka, který v Jetřichovicích založil školu v roce 1839. Ke starému zámku nechal v letech 1857 - 1859 přistavět podle návrhu prof. Josefa Niklasa nový zámek v anglickém a gotickém slohu s osmihrannou věží ozdobenou zubatým cimbuřím. Okolo zámku zřídil dr. Kaňka park a umístil zde několik pískovcových soch rázu Platzerova. Současná podoba kaple Bolesné P. Marie pochází také od dr. Kaňky, který ji nechal roku 1859 přestavět v románském slohu opět podle plánů prof. Niklase. Před oltářem byla zřízena hrobka, kde spočívá pan Jan N. Kaňka.

Po dr. Kaňkovi byla majitelkou zámku jeho žena Vilemína Apt – Kaňková. Velkostatek v Jetřichovicích postoupila svému příbuznému generálu z Neuwirthů, no na zámku žila až do své smrti v roce 1899. Po dalším prodeji sídla pak celé Jetřichovice vykoupila Marie Milnerová a v roce 1923 došlo na základě pozemkové reformy k rozprodání více než 27 ha pozemků. V dalších letech se majitelé často střídali, až jej roku 1938 koupil Václav Zákostelna, architekt a stavitel v Praze, který věnoval velkou péči zvelebení zámku.

V roce 1945 zakoupil velkostatek pan Karel Navrátil, kterému byl v červnu 1948 zestátněn. Od roku 1950 sloužil jako rodinná škola (děti bez rodičů) a to až do roku 2006. Zámek i ostatní budovy byly předmětem restituce a v současnosti je zámek v Jetřichovicích na prodej a není přístupný pro veřejnost.

V okolí můžete navštívit malebnou přírodu v okolí Čertova břemena, jet si v zimě zasjezdovat na Javorovou skálu nebo zaběžkovat na upravené tratě u Monince. Za návštěvu stojí i cíl známého pochodu Praha - Prčice - Sedlec-Prčice.

Za návštěvu stojí i vzdálenější zřícenina hradu Borotín.

Ubytovat se můžete třeba v Sedleci-Prčicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival Kahan 2019 - Příbram

23.02.2019 - 23.02.2019
Podlesí 139

Hudebně divadelní festival Kahan 2019

T-Mobile Olympijský běh - Příbram

19.06.2019 - 19.06.2019
Příbram

Jak jinak oslavit Olympijský den než pohybem? Vyberte si jeden z 80 závodů po celé České republice, postavte se na…

Kosohorský bodlák

13.07.2019 - 13.07.2019
Kosova Hora

Jubilejní 10. ročník counry&folkového festivalu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete