Statistika našeho portálu

  • 94 305 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Zámek Jičíněves

Jičíněves

Barokní zámek Jičíněves stojí na kopci nad stejnojmennou obcí, 8 km od Jičína a již zdálky upoutává pozornost. Historie zámku František Josef Šlik v letech 1715 – 1717 nechal postavit v Jičíněvsi zámeckou novostavbu poblíž dvora a starší tvrze. V roce 1730 byla stavba rozšířena o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Její úpravy v letech 1827 - 1830 a …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jičíněves
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Jičín
Obec
Jičíněves
Telefon

Barokní zámek Jičíněves stojí na kopci nad stejnojmennou obcí, 8 km od Jičína a již zdálky upoutává pozornost.

Historie zámku

František Josef Šlik v letech 1715 – 1717 nechal postavit v Jičíněvsi zámeckou novostavbu poblíž dvora a starší tvrze. V roce 1730 byla stavba rozšířena o veřejnou zámeckou kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Její úpravy v letech 1827 - 1830 a v roce 1911 vtiskly zámeckému komplexu dnešní pozdně barokní vzhled. Šlikové na zámku sídlili po ztrátě Kopidlna až do roku 1938. Po válce se zámek stal majetkem státu a sloužil školským účelům, byl zde umístněn Kurs pro přípravu pracujících na vysoké školy, poté středisko pracovních záloh, následně jej využívalo Odborné učiliště zemědělské v Kopidlně. Od roku 1992 byl zámek opět navrácen rodině Šliků a v současnosti je bohužel veřejnosti nepřístupný.

Podoba zámku

Zámek v Jičíněvsi je třípatrová budova postavená v barokním slohu uprostřed parku, má mansardovou střechu a nahoře je ukončena věžičkou. Samotná stavba pochází návrhem ze školy Jeana Baptisty Matheyho. K západnímu průčelí byla v roce 1730 přistavěna kaple sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Samotná kaple je jednolodní s obdélníkovým půdorysem a s presbytářem. U zámku se rozkládá rozsáhlý anglický park se spoustou vzácných a zajímavých stromů. V parku hned u vjezdu k objektu stojí empírový pavilon, dílo Jindřicha Kocha. V parku se dochovala ještě empírová besídka a bazén. Zámek byl původně ještě s Kopidlnem, vzdáleným necelých 7 km, spojen alejí topolů. Od zámku je vidět na zalesněný vrch Loreta se stejnojmennou kaplí, ke které kdysi vedly čtyři průseky ve tvaru kříže.

Tipy na výlet

V okolí se můžete vydat na zámek Mladějov, hrad Kost, zříceninu hradu Hynšta, zříceninu hradu Veliš, zámek Humprecht v Sobotce nebo zříceninu hradu Trosky. V Jičíně je k vidění zámek, židovský hřbitov a synagoga. Rozhled po městě a okolí budete mít z rozhledny Čeřovka. V Kopidlně si můžete prohlédnout zámek.

V Jičíně najdete i ubytování.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete