Statistika našeho portálu

  • 95 744 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Zámek Krásný Dvůr

Krásný Dvůr

Barokní zámek Krásný Dvůr se nachází v stejnojmenné obci, která leží v okrese Louny, v Ústeckém kraji.Historie zámkuNejstarší písemná zmínka o obci je již z 13. stol., kdy se s panstvím zmiňují 2 tvrze, vesnice a 2 mlýny. Jednu z tvrzí přestavěl koncem 16. stol. Jan Mašťovský z Kolovrat na renesanční sídlo. Po bitvě na Bílé hoře získal Krásný Dvůr Václav Michna z Vacínova, od nějž jej pak koupil …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Krásný Dvůr
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Louny
Obec
Krásný Dvůr
Telefon

Fotogalerie k článku

Barokní zámek Krásný Dvůr se nachází v stejnojmenné obci, která leží v okrese Louny, v Ústeckém kraji.

Historie zámku

Nejstarší písemná zmínka o obci je již z 13. stol., kdy se s panstvím zmiňují 2 tvrze, vesnice a 2 mlýny. Jednu z tvrzí přestavěl koncem 16. stol. Jan Mašťovský z Kolovrat na renesanční sídlo. Po bitvě na Bílé hoře získal Krásný Dvůr Václav Michna z Vacínova, od nějž jej pak koupil Heřman Černín z Chudenic. Objekt tou dobou upadal a sloužil jako sýpka.

Zámek za Černínů

Největší mírou se do historie Krásného Dvora zapsal právě šlechtický rod Černínů. František Josef Černín se rozhodl k rozsáhlé přestavbě bývalé tvrze na barokní zámek. Projekt přestavby provedl známý český architekt František Maxmilián Kaňka. Práce probíhaly v letech 1720 - 1724. K zámku již v té době náležel rozsáhlý park. Koncem 18. století byly provedeny drobné stavební úpravy a následovaly i rozsáhlé zásahy do okolí. Při rozšíření parku vycházel tehdejší majitel Rudolf Černín z koncepce anglické zahrady, ovlivněné myšlenkami romantismu. Krajinné scenérie byly doplněny množstvím drobných altánků. Tato etapa ukončila stavební vývoj zámku a uvedla jej do dnešní podoby.

Zámek Krásný Dvůr hostil řadu významných osobností, například J. W. Goetha, básníka Theodora Körnera, kněžnu Zaháňskou s knížetem Metternichem a také národního buditele Josefa Dobrovského. V majetku Černínů zůstalo panství až do okupace, kdy jej obsadili nacisté. Od roku 1945 se stal zámek vlastnictvím státu.

Podoba zámku

Objekt zámku Krásný Dvůr nese výrazný vliv francouzského stavitelství. Zámek má trojkřídlou dispozici, je jednopatrový s dvoupatrovým hlavním traktem a hlubokým dvorem obklopeným přízemními křídly hospodářských budov. V současné době je v zámku pro návštěvníky zpřístupněno 18 místností a chodbová galerie.

Zámecké expozice

V expozici jsou interiéry s dobovým zařízením, můžeme si zde prohlídnout velmi cenná malířská díla českých a evropských autorů (např. Petr Brandl, Ludvík Kohl, Josef Bergler, Karel Škréta, Filip Kristian Benthum, Kristian Brand, Alžběta Vigée-Lebrun…), dále pak množství grafik, porcelán, sklo, kamenina, hodiny, původní kamna klasicistních tvarů, nábytek a další ukázky dovednosti historických řemeslníků. Pozoruhodné jsou také některé tématické sbírky (např. rozsáhlý barokní obrazový soubor 42 psích portrétů malíře Petra Václava Bergera).

Největší anglický park u nás

Důležitou součástí panství je zámecký park, jedená se o nejstarší a největší anglický park u nás o rozloze 100 ha. Zahradník Födisch, jenž se inspiroval při studijním pobytu v Anglii, zde vytvořil důmyslný vodní systém napájející pět rybníků a umělý vodopád. Později bylo postaveno i několik empírových a romantických zahradních staveb. Osobitá je zejména novogotická rozhledna s kaplí. Roste zde řada prastarých dubů, buků, lip, jírovců, platanů, javorů a olší. Nejvýznamnější je tzv. Goethův dub (dnes již torzo), jehož věk se odhaduje na 1000 let a patří tudíž mezi nejstarší stromy v Čechách. Za zmínku stojí také tzv. francouzská zahrada, umístěná za východní částí zámku. Zámek a park v Krásném Dvoře se zalíbil i filmařům, natáčely se zde filmy jako Konec starých časů či Jak básníkům chutná život, To horké léto v Marienbau a několik pohádek.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat na gotickou tvrz Nepomyšl nebo gotickou tvrz Hlubany u Podbořan. Poblíž najdete i židovský hřbitov. Navštívit můžete také zříceninu hradu Křečov nebo zámek Valeč.

Ubytovat se můžete v Žatci.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kultura pod hvězdami - Opočno

13.08.2021 - 15.08.2021
Zámek Opočno

Jedinečný kulturní večer s úžasnými zážitky.

České středohoří:sopečná tajemství …

29.08.2021 - 29.08.2021
Louny

Magické sopky, daleké výhledy, kouzelná stepní krajina. Za tím vším nemusíte letět přes půl zeměkoule!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 3. srpen

Dnes má svátek Miluše

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete