Statistika našeho portálu

  • 94 757 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zámek Letohrad

Letohrad

Raně barokní zámek Letohrad je dominantou stejnojmenného města, které leží nedaleko Ústí nad Orlicí.Historie zámkuDo roku 1950 mělo město název Kyšperk podle hradu Kyšperk, ze kterého jsou dnes patrné jenom zbytky. Dalším panským obydlím v obci byla tvrz, kterou roku 1554 postavil majitel panství Zdeněk Žampach z Potštejna. Tvrz byla dřevěná, jednoduchá, bez jakéhokoliv opevnění. Právě na jejím m…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letohrad
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Ústí nad Orlicí
Obec
Letohrad
Telefon

Fotogalerie k článku

Raně barokní zámek Letohrad je dominantou stejnojmenného města, které leží nedaleko Ústí nad Orlicí.

Historie zámku

Do roku 1950 mělo město název Kyšperk podle hradu Kyšperk, ze kterého jsou dnes patrné jenom zbytky. Dalším panským obydlím v obci byla tvrz, kterou roku 1554 postavil majitel panství Zdeněk Žampach z Potštejna. Tvrz byla dřevěná, jednoduchá, bez jakéhokoliv opevnění. Právě na jejím místě nechal dědic panství Hynek Jetřich Vitanovský roku 1680 vystavět pohodlný barokní zámek. Zámek byl v pozdějších letech několikrát rozšířen a přestavěn. Posledními šlechtickými majiteli zámku byl rod Stubenberg-Nimptsch, který ho vlastnil do roku 1945, kdy byl znárodněn. V současnosti je ve správě města Letohrad.

Dispozice zámku

Zámek v Letohradu je slohově nevýrazná dvoupatrová budova obdélníkového půdorysu vrcholící věžičkou s cibulovitou střechou. Západně od hlavní zámecké budovy byla postavena jednopatrová budova, která byla v přízemí na východní straně otevřena arkádou. K této budově, v níž bylo umístěno hospodářské příslušenství zámku, přiléhala na západní straně umělecky nejhodnotnější stavba zámeckého areálu, jednolodní barokní zámecká kaple sv. Václava, v r. 1726 změněná ve farní kostel. Nejcennější částí interiéru kostela je bohatá štuková výzdoba stropu jejímž autorem byl Giovanni Maderna. Zámecká budova je spojena se západní budovou zdí s branou. Tato zeď uzavírá nádvoří mezi oběma budovami. K jihu přechází nádvoří v romanticky upravený zámecký park. Dnes v zámku sídlí hotel, restaurace, soukromé gymnázium, Městská knihovna a Základní umělecká škola.

Tipy na výlet

Navštívit můžete zříceninu hradu Potštejn, zříceninu hradu Lanšperk, zříceninu hradu Žampach, rozhlednu Rozálka u Žamberka, zámek Žamberk nebo Městské muzeum Žamberk. Hrad Litice nad Orlicí stojí jistě také za vidění.

Ubytovat se můžete v Ústí nad Orlicí.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

úterý 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete