Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zámek Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou

Raně barokní zámek v Lomnici nad Popelkou stojí při horní části náměstí, ve zvlněné krajině na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Historie zámkuPrvní písemná zmínka o městě Lomnici pochází z roku 1308, kdy ji vlastnil Albert z Valdštejna. O místní tvrzi, postavené koncem 13. století, se dovídáme až v roce 1417 při dobývání městečka Lomnice. V roce 1566 - 1567 nechal Václav Štěpanický z…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lomnice nad Popelkou
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Semily
Obec
Lomnice nad Popelkou
Telefon

Raně barokní zámek v Lomnici nad Popelkou stojí při horní části náměstí, ve zvlněné krajině na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší.

Historie zámku

První písemná zmínka o městě Lomnici pochází z roku 1308, kdy ji vlastnil Albert z Valdštejna. O místní tvrzi, postavené koncem 13. století, se dovídáme až v roce 1417 při dobývání městečka Lomnice. V roce 1566 - 1567 nechal Václav Štěpanický z Valdštejna přestavět původní tvrz na renesanční zámek. V roce 1590 zasáhl zámek i městečko velký požár.

Podoba zámku před požárem

Dodnes se dochoval popis zámku z roku 1667. Podle něho byl zámek kamenný s kruhovým půdorysem, byl chráněn dvojí hradební zdí a příkopem. Před první branou s věží byl padací most, po němž se vcházelo do přízemí zámku. V prvním poschodí, kam vedlo trojí schodiště, byly obytné místnosti, dva sály, kaple a kancelář. Uprostřed malého nádvoří stála kašna, z které se odváděla voda do zámeckého rybníčku s trojími sádkami. Zámek obklopovala zahrada.

Roku 1630 náleželo lomnické sídlo Albrechtovi z Valdštejna a po majetkových neshodách získává Lomnici v roce 1654 hrabě Jan Morzin. Poslední velkou přestavbu provedl jeho potomek Václav v barokním stylu roku 1737. V této době získal lomnický zámek v podstatě svoji dnešní podobu. Vzhledem k nedostatku peněz se nedodržel původní stavební plán a zrcadlově se nedostavěla druhá polovina objektu s čestným dvorem uprostřed. V roce 1776 pobýval na zámku pozdější císař Josef II. s bratrem arcivévodou Maxmiliánem a proslulým generálem Laudonem. Rudolf Morzin prodal Lomnici roku 1796 trutnovskému obchodníku Ignáci Falgemu, od jehož vnuka ji získal kníže Karel Rohan.

V této době byl zámek jenom sídlo vrchnostenských úřadů. Od roku 1850 zde sídlil okresní soud a trestnice. V roce 1919 koupilo zámek s přilehlými pozemky družstvo Živnostenský dům a přizpůsobilo ho společenským účelům. V polovině 20. století byl upraven pro domov důchodců. Dnes se v zámku nachází informační centrum města Lomnice nad Popelkou, knihovna, loutkové divadlo a objekt slouží také kulturním potřebám města.

Podoba zámku

Zámek v Lomnici je jednoduchá trojkřídlá jednopatrová budova postavená v barokním slohu. Stopy po příkopu a valech již nejsou znatelné. V přízemí vidíme křížové hřebínkové a valené klenby s výsečemi. V prvním patře se nacházejí velký sál pro konání různých výstav a kulturních akcí, dále společenský salonek a loutkové divadlo. Altán na zámeckém nádvoří se též využívá pro nejrůznější hudební akce. Zámecká budova ukrývá také krásné a tajemné sklepení.

Tipy na výlet

Po městě se krásně rozhlédnete, pokud vystoupíte na rozhlednu Tábor. Ve městě najdete také Městské muzeum a galerii. V okolí můžete navštívit zříceninu hradu Kumburk, zříceninu hradu Kozlov, zříceninu hradu Bradlec nebo vlastivědné muzeum v obci Železnice.

Ubytovat se můžete v Lomnici nad Popelkou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-farmářské a bleší trhy Tu…

16.04.2022 - 16.04.2022
Obec Tuhaň na Semilsku…

Akce s téměř 40letou tradicí, dříve známá pod názvem - burza Chuchelna. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná vesnice…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete