Statistika našeho portálu

  • 98 918 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Mladějov

Mladějov

Zámek Mladějov se vypíná na severním návrší stejnojmenné obce v CHKO Český ráj nedaleko zříceniny hradu Trosky a Prachovských skal.Historie zámkuPůvodně zde stávala středověká tvrz připomínána v roce 1358, kdy jsou zde uváděni vladykové, první z nich byl Kundrát z Mladějova. Před rokem 1533 byla tvrz součástí velišského panství Trčků. Začátkem 17. století koupil mladějovský statek Trčkův úředník …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Mladějov
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Jičín
Obec
Mladějov
Telefon

Zámek Mladějov se vypíná na severním návrší stejnojmenné obce v CHKO Český ráj nedaleko zříceniny hradu Trosky a Prachovských skal.

Historie zámku

Původně zde stávala středověká tvrz připomínána v roce 1358, kdy jsou zde uváděni vladykové, první z nich byl Kundrát z Mladějova. Před rokem 1533 byla tvrz součástí velišského panství Trčků. Začátkem 17. století koupil mladějovský statek Trčkův úředník Hynek Kozlovský z Kozlova. Za nedlouho byla tvrz prodána Albrechtovi z Valdštejna a vedena jako součást panství Kost. Po zavraždění Albrechta se majitelé Mladějova střídali. Až roku 1738 obnovila zdejší sídlo svobodná paní Anna Terezie Unwertová. V této době, ještě stále původní středověké sídlo, bylo postupně přestavěno na klasicistní zámek.

Základy původní tvrze jsou dnes patrné v severozápadní části současného zámečku. Dochoval se z ní valený strop se vstupním půlkruhovým portálem a část zdiva v přízemí. V roce 1778 během Prusko-rakouské války sídlil na zámku velitel rakouského vojska, pozdější císař Josef II. a měl zde svůj hlavní štáb. Roku 1792 byl zámek prodán rodině Pabstmannů. V první polovině 19. století zámek často navštěvoval ředitel pražské techniky František Josef Gerstner, který zde roku 1832 zemřel a je pochován na místním hřbitově. Počátkem 20. století získala mladějovský zámeček Anna Bláhová.

Roku 1913 bylo sídlo přestavěno stavitelem N. Novákem v pseudobarokním stylu. V této podobě pak bylo známo celé 20. století. Mladějovský zámek byl však majitelce roku 1949 znárodněn. Byl využíván jako zemědělské učiliště, internát, sloužil také jako středisko jazykové výuky pro zahraniční studenty. Po roce 1992 byl zámek navrácen vnučce původní majitelky Gabriele Hamacherové. V lednu roku 2002 zámek z neobjasněných příčin zcela vyhořel, zbyly z něho jen obvodové zdi. Gabriela Hamacherová s rodinou se rozhodla zámek znovu opravit a vybudovat, a to s respektem k jeho vnějšímu historickému rázu, ale také s úpravou vnitřní dispozice budovy a vybavení jejho interiéru. Tato koncepce umožnila vytvořit na jedné straně historickou, ale také současně moderní a multifunkční budovu. Práce byly dokončeny roku 2005. Zámek je v současnosti v soukromém vlastnictví, využíván jako hotel s možností pořádání různých akcí a volné veřejnosti není přístupný.

Dispozice zámku

Zámek Mladějov je obdélná, patrová budova s malou vížkou na střeše. Hlavní průčelí se honosí bohatým plošným členěním, půlkruhovým balkónem na toskánských sloupech a štítem.

Tipy na výlet

Vydat se můžete na zříceninu hradu Pařez, na hrad Kost, zříceninu hradu Veliš, zřícenina hradu Rotštejn nebo zříceninu hradu Kavčiny. Za návštěvu jistě stojí i zámek Hrubá Skála.

Ubytovat se můžete přímo v Mladějově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Premiéra: V hodině soumraku -

15.01.2023 - 15.01.2023
divadlo DIP

Inscenace vychází z předlohy od Astrid Lindgrenové Země soumraku. Herec vypráví dětem příběh a díky mikrofonu a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete