Statistika našeho portálu

  • 94 404 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Zámek Nové Zámky

Mladeč

Lovecký zámek Nové Zámky stojí v rozsáhlém lesním komplexu na levém břehu řeky Moravy asi 3 km od obce Litovel, Olomoucký kraj.Historie zámkuNové Zámky nechali postavit Černohorští z Boskovic ve druhé polovině 16. století jako nevelký renesanční lovecký zámeček, na jehož místě pak v roce 1690 Lichtenštejnové vystavěli rozsáhlejší barokní zámek. Ve třicátých letech 18. století byl přestavěn podle …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Mladeč
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Olomouc
Obec
Mladeč
Telefon

Lovecký zámek Nové Zámky stojí v rozsáhlém lesním komplexu na levém břehu řeky Moravy asi 3 km od obce Litovel, Olomoucký kraj.

Historie zámku

Nové Zámky nechali postavit Černohorští z Boskovic ve druhé polovině 16. století jako nevelký renesanční lovecký zámeček, na jehož místě pak v roce 1690 Lichtenštejnové vystavěli rozsáhlejší barokní zámek. Ve třicátých letech 18. století byl přestavěn podle plánů Antonia Beduzziho a interiéry byly vyzdobeny nástěnnými malbami D. Meninardiho. V letech 1761 - 1762 sloužili Nové Zámky jako lazaret. V roce 1805 zámek vyhořel, ale mezi lety 1813 - 1820 byl opět obnoven podle plánů lichtenštejnského architekta J. Hardtmutha a to v klasicistické podobě.

Krajinářský park

Současně byly provedeny krajinářské úpravy okolí a vznikl tak na obou březích řeky Moravy anglický park, v mnohém podobný současně budovanému parku lednickému. V parku vzniklo několik drobných staveb inspirovaných především antikou nebo gotickým slohem: obelisk Komín, Chrámek přátelství (Templ - drobná stavba v podobě antického kruhového chrámu) a tzv. Rytířská síň, napodobující zříceninu gotického hradu. Zámek a park pak byly využívány hlavně v době lovu a občas také jako letní sídlo. Od zámku se tak táhne romantický park, kde se nachází na turisticky značených stezkách zajímavé objekty, ke kterým se dá dojet po stezkách i na kole.

Zámek byl pak využíván pro kancelář lesního úřadu. Od konce 19. století byly Nové Zámky přeměněny v kanceláře správy úsovského panství. Administrativním potřebám Lichtenštejnů sloužil zámek až do roku 1945. Dnes je zde umístněn ústav sociální péče a je přístupný v omezené míře.

Podoba zámku

Nové Zámky jsou dvoupatrová obdélníková budova s mansardovou střechou. Střední rizalit vstupního průčelí je členěn polosloupy, nad ním se týčí štít s erbem rodů Lichtenštejnů. K hlavní budově se připojují dvě boční obdélníková křídla. Zámek působí velice jemným dojmem, jedná se o půvabnou klasicistní stavbu, která nerušivě zapadá do místní krajiny a zdejšího parku.

Tipy na výlet

Navštívit můžete třeba Javořičské jeskyně, Mladečské jeskyně, hrad Bouzov, expozici lidové architektury v Příkazech nebo klasicistní zámek Bílou Lhotu. V Lošticích najdete Muzeum olomouckých tvarůžků, Muzeum Litovel, židovský hřbitov nebo památník Adolfa Kašpara. V Mohelnici můžete navštívit kostel sv. Tomáše z Canterbury, Muzeum Mohelnice nebo zámek Úsov, kde se nachází také Lovecko-lesnické muzeum.

Ubytovat se můžete v Olomouci.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

24.10.2020 - 24.10.2020
Vlastivědné muzeum v…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Drakiáda - Velká Bystřice

25.10.2020 - 25.10.2020
Velká Bystřice

Velká Bystřice, pole u hřbitova.Zábavné odpoledne s pouštěním draků.Přijďte se podívat, jak nám nad Bystřicí létají…

Slavnostní koncert ke Dni vzniku sa…

27.10.2020 - 27.10.2020
Reduta

Koncert Moravské filharmonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu.

Sen noci… Skladatelé ovlivnění Shak…

05.11.2020 - 05.11.2020
Reduta

Koncert Moravské filharmonie navozující atmosféru shakespearovské letní noci.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete