Statistika našeho portálu

  • 100 280 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Zámek Nový Berštejn

Dubá

Původně renesanční zámek Nový Berštejn, pocházející ze 16. století, leží nedaleko města Dubá.Historie zámku Zámek nechal postavit Adam Berka z Dubé poté, co dědictvím získal pouze staré rodové sídlo, pustnoucí, husity vypleněný hrad Berkenštejn (nyní Starý Berštejn), který se nachází dodnes severně od městečka Dubá nad vsí Vrchovany. Adam Berka dal tedy přednost výstavbě nového sídla před nákladn…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dubá
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Česká Lípa
Obec
Dubá
Telefon

Původně renesanční zámek Nový Berštejn, pocházející ze 16. století, leží nedaleko města Dubá.

Historie zámku

Zámek nechal postavit Adam Berka z Dubé poté, co dědictvím získal pouze staré rodové sídlo, pustnoucí, husity vypleněný hrad Berkenštejn (nyní Starý Berštejn), který se nachází dodnes severně od městečka Dubá nad vsí Vrchovany. Adam Berka dal tedy přednost výstavbě nového sídla před nákladnou opravou gotického hradu a mezi lety 1558 - 1567 započal stavbu zámku Nový Berštejn. Renesanční stavba měla jednu patrovou budovu (dnešní střední křídlo), patro bylo dřevěné.

Po roce 1618 vlastnil zámek Adamův syn Václav, který byl za vlády zimního krále Fridricha Falckého nejvyšším zemským sudím a zároveň jednou z významných osobností protihabsburského povstání. Po bitvě na Bílé hoře uprchl ze země a jeho zkonfiskované majetky získal rod Valdštejnů. Po zavraždění Albrechta z Valdštejna, majitele i zdejšího sídla, daroval císař Ferdinand II. celé dokské panství v roce 1634 plukovníkovi, původem ze starého irského rodu, Walterovi Buttlerovi. Jeho potomci na zámku Nový Berštejn sídlili do roku 1723. Nový majitel, František Karel Rudolf hrabě Sweets-Sporck, rozvinul na panství rozsáhlou stavební činnost a mimo jiné vystavěl i vrcholně barokní kostel Nalezení Svatého Kříže v Dubé.

Barokní přestavbě neunikl ani berštejnský zámek a byl také rozšířen o boční křídla. Po roce 1810 jej opět vlastní Valdštejnové, kteří sídlo pseudoslohově upravili a dali mu tak dnešní vzhled. Konec Valdštejnskému panství přinesla první pozemková reforma za první Československé republiky. Novým majitelem zámku se roku 1920 stal Tomáš Maglič, generální rada Škodových závodů. V roce 1935 si od něj Berštejn koupila Růžena Jirátová-Kabátová, která později zvelebila zámek, ale i zámecký park. V průběhu války byl zámek ve vlastnictví německého barona Ludolfa von Wedel-Parlow.

Zámek dnes

V roce 1945 byl zámek Nový Berštejn zkonfiskován a využíván jako okresní dům zdraví, poté pro účely zvláštní internátní školy. Chátrání zámeckého komplexu zastavila až obnova a péče současných majitelů Berštejnu - společnosti Prawo, zejména paní Markéty a pana Mira Slezák, kteří citlivě znovu vybudovali a k novému životu vzkřísil zámeckou budovu i samozřejmě zdejší park. Dnes je zámek Nový Berštejn využíván jako luxusní zámecký hotel s možností mnoha sportovních i relaxačních aktivit nebo také k pořádání romantických svateb.

Tipy na výlet

V okolí najdete turistické zajímavosti jako barokní zámek Stvolínky, zříceninu hradu Jestřebí, tvrz Jiljov, zříceninu hradu Chudý hrádek nebo zříceninu hradu Vítkovec. V Kravařích najdete třeba expozici lidového bydlení.

Ubytovt se můžete v Dubé.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hrady CZ 2023 - Bezděz

01.09.2023 - 02.09.2023
Hrad Bezděz

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

Hrady CZ 2023 - Bezděz

01.09.2023 - 02.09.2023
Hrad Bezděz

Festivaly Hrady CZ jsou série kulturních a hudebních festivalů, konaných v nejkrásnějších historických památkách České…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. červen

Dnes má svátek Gita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete