Statistika našeho portálu

  • 102 680 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Nový Světlov

Bojkovice

Zámek Nový Světlov se nachází u městečka Bojkovice, v okrese Uherské Hradiště, Zlínský kraj.Historie zámkuVe 2. polovině 15. století založili Světlovští z Landštejna nad soutokem Olšavy a Kaménky u Bojkovic nové sídlo, jako náhradu za hrad Světlov, kde majitelé původně sídlili. Hrad byl vybudován v pozdně gotickém slohu a převzal funkci Starého Světlova i někdejší bojkovické tvrze. Původně byl tv…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bojkovice
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Uherské Hradiště
Obec
Bojkovice
Telefon

Zámek Nový Světlov se nachází u městečka Bojkovice, v okrese Uherské Hradiště, Zlínský kraj.

Historie zámku

Ve 2. polovině 15. století založili Světlovští z Landštejna nad soutokem Olšavy a Kaménky u Bojkovic nové sídlo, jako náhradu za hrad Světlov, kde majitelé původně sídlili. Hrad byl vybudován v pozdně gotickém slohu a převzal funkci Starého Světlova i někdejší bojkovické tvrze. Původně byl tvořen palácem a věží, hlavní opevnění bylo soustředěno na jih. V 16. století za pánů z Vlčnova a pak Tetourů z Tetova byl Světlov rozšiřován renesančními přístavbami, zesilnělno bylo také opevnění ze strachu z vpádů z Uher. Hrad byl několikrát obléhán, v letech 1645 - 1646 Švédy a roku 1663 Tatary, nikdy však nebyl dobyt.

V roce 1803 koupila zdejší panství Žofie Haugvicová z Biskupic, která vytvořila na světlovském hradě příznivé kulturní podmínky. Byla ctitelkou hudby, zejména Mozarta a Beethovena. Zajížděl sem také Josef Mánes, který učil malovat její dceru Jindřišku. Jindřiška Haugvicová, provdaná za karvinského velkoprůmyslníka Larische-Mönnicha, zdědila Nový Světlov v roku 1835. Nová majitelka v letech 1846 - 1856 započala přestavbu hradu v reprezentační zámecké sídlo podle plánů architekta E. Kuschera do podoby romantické gotiky (tudorský sloh). Od počátku 20. století se majitelé sídla rychle střídali. Po roce 1945 přešel Světlov do majetku státu, v devadesátých letech byl však v restituci navrácen do soukromých rukou.

Podoba zámku

Zámek Nový Světlov je komplex jedno - a dvoupatrových budov, které uzavírají 2 nádvoří nepravidelného půdorysu. Je ozdoben čtyřpatrovou hranolovou věží, která se řadí mezi zdejší dominanty. Pro zámek jsou typické bílé fasády rozčleněné cimbuřím a dalšími pseudogotickými ozdobami. Pro svůj vzhled byl nazýván také Slovácké Miramare. Interiér zámku představují dva velké pseudogotické sály a osmdesát pokojů. Většina místností je plochostropých s bohatou štukovou výzdobou, některé stropy jsou dřevěné kazetové. Část přízemí je klenutá.

Zámecká expozice

Expozice zámku dnes představuje Muzeum Bojkovska. Muzejní vlastivědná expozice zahrnuje archeologii, dějiny hradu, nájezdy a vpády od 12. století, zaniklá řemesla, lidové bydlení, regionální lidové kroje, miškaře (první veterináři). Zámek Nový Světlov je zrekonstruován pro potřeby zámeckého hotelu, nachází se zde také restaurace a vinárna. Návštěvník si může tak kromě příjemně strávených chvil na zámku odpočinout i ve zdejší zahradě či v anglickém parku.

Tipy na výlet

V obci Komňa stojí památník Jana Amose Komenského. Nedaleko odsud si můžete prohlédnout expozice Muzea Šumice. Poutní místo Malenisko najdete u Provodova. V Luhačovicích najdete Muzeum Luhačovického Zálesí, Luhačovickou přehradu a lázně Luhačovice. Nezapomeňte na barokní zámek Vizovice a rozhlednu Doubrava u Vizovic nebo zříceninu hradu Engelsberg.

Ubytovat se můžete přímo v Bojkovicích nebo v Luhačovicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. červenec

Dnes má svátek Luboš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete