Statistika našeho portálu

  • 94 552 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zámek Pacov

Pacov

Ve městě Pacově můžeme vidět barokní zámek, kde se roku 1864 narodil český básník Antonín Sova. Zámek je dnes bohužel veřejnosti přístupný pouze příležitostně. Objekt se využívá pro pořádání letních festivalů, jako je Pacovský poledník. V části objektu je dnes sídlo městského úřadu.Historie zámkuNejstarší zmínka o původním vladyckém sídle v Pacově pochází z roku 1316, kdy se připomíná Oldřich z P…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pacov
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Pelhřimov
Obec
Pacov
Telefon

Ve městě Pacově můžeme vidět barokní zámek, kde se roku 1864 narodil český básník Antonín Sova. Zámek je dnes bohužel veřejnosti přístupný pouze příležitostně. Objekt se využívá pro pořádání letních festivalů, jako je Pacovský poledník. V části objektu je dnes sídlo městského úřadu.

Historie zámku

Nejstarší zmínka o původním vladyckém sídle v Pacově pochází z roku 1316, kdy se připomíná Oldřich z Pacova. Roku 1401 jej získávají bratři Malovcové. Za Malovců byla pacovská tvrz přestavěna. Po vymření rodu po meči se dostává panství do rukou Václavu Robmhápovi ze Suché roku 1528. Po neustálém střídání majitelů a dědiců se roku 1584 stává majitelem tvrze Michal Španovský z Lisova, který zastával významné funkce v zemské správě, nejprve jako královnin podkomoří a pak jako nejvyšší písař zemský. Za něho byla pravděpodobně pacovská tvrz přestavěna na zámek. Jeho syn Mikuláš prodal panství rodu ze Rzavého, kterým bylo roku 1622 zkonfiskováno.

Karmelitánské barokní přestavby

Po dalších majitelích se nakonec dostalo panství po roce 1666 do rukou kláštera karmelitánů na Malé Straně v Praze. Karmelitáni přestavěli zámek v klášter v barokním slohu, vybudovali při něm kostel sv. Václava a v roce 1708 se do Pacova přistěhovali. Roku 1787 byl klášter zrušen a jeho majetek připadl náboženskému fondu. V roce 1835 koupili pacovské panství s dalšími vesnicemi Maximilián Bedřich Gudenus a jeho manželka Otýlie z Mirbachu. Po nich následovala od roku 1844 knížata Löwenstein-Wertheim-Freudenbergové. V 70. letech 19. století získal pacovský velkostatek vídeňský advokát dr. Adolf Weiss, jehož rodu patřil Pacov do roku 1945.

Podoba zámku

V té době měl zámek ještě čtyři křídla, která uzavírala nádvoří. V severním křídle byla škola, ve východním křídle bydlel učitel. Refektář propůjčoval majitel velkostatku pacovským ochotníkům k provozování divadelních představení až do roku 1926. Akademický malíř Jan Vojna vymaloval na stopě refektáře alegorii Libušina soudu a po stranách portréty předních českých dramatických spisovatelů Josefa Kajetána Tyla a Václava Klimenta Klicpery. Zámek dnes uzavírá horní část náměstí, od něhož je oddělen malým parkem, založeným ještě karmelitány. Nejstarší částí objektu je jeho západní část, v severním křídle jsou zachovány klenuté sklepy, zbytky opevnění a přízemí původní válcové věže. Kolem zámku býval dnes ještě patrný příkop na západní straně. V roce 1947 byl zámek obsazen armádou ČSR, která velmi zdevastovaný objekt opustila až v roce 1992.

Tipy na výlet

V Pacově kromě zámku najdete také synagogu nebo Městské muzeum Antonína Sovy. Kuriozní Muzeum izolátorů a bleskojistek můžete navštívit v Obratani. V okolí jsou i jiné výletní cíle, jako například zámek Březina, zámek Proseč, barokní zámek Pelhřimov nebo hrad Kámen.

Ubytovat se můžete v Pelhřimově.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 29. listopad

Dnes má svátek Zina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete