Statistika našeho portálu

  • 94 299 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Zámek Přílepy

Přílepy

Neorenesanční zámek v Přílepech je patrová jednokřídlá budova, která stojí v zámeckém parku, zhruba uprostřed obce. Zámku vévodí na západní straně věž spojená se zámeckou budovou. Heraldickou zajímavostí jsou v atikách 3 rohů umístněny kamenné erby rodů Seilernů, doplněné krásnými plastickými lvy.Historie zámku a místaPrvní písemná zmínka o vsi Přílepech pochází z roku 1272, kdy ji vlastnil Jindř…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Přílepy
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Kroměříž
Obec
Přílepy
Telefon

Neorenesanční zámek v Přílepech je patrová jednokřídlá budova, která stojí v zámeckém parku, zhruba uprostřed obce. Zámku vévodí na západní straně věž spojená se zámeckou budovou. Heraldickou zajímavostí jsou v atikách 3 rohů umístněny kamenné erby rodů Seilernů, doplněné krásnými plastickými lvy.

Historie zámku a místa

První písemná zmínka o vsi Přílepech pochází z roku 1272, kdy ji vlastnil Jindřich z Přílep. Zdejší tvrz je však historicky doložena teprve v roce 1569 při převodu majetku Václavu Krsovskému z Krsova. Na počátku sedmnáctého století Lukovské panství, jehož součástí byly i Přílepy, zdědila Lukrécie Nekešová, manželka Albrechta z Valdštejna. V roce 1603 koupil přílepské panství Václav Nekeš z Landeka, který je přebudoval v malý jednoposchoďový renesanční zámeček. Po bitvě na Bílé Hoře byl statek zkonfiskován evangelíku Ctiboru Žernovskému ze Žernového a prodán Františku Zdeňku Lvu z Rožmitálu, který jej připojil ke svému žeranovickému panství. Od roku 1778 je zámek v držení hrabat ze Seilernu. Seilernové jej v roce 1852 nově vystavěli a v roce 1885 přestavěli do dnešní podoby. V majetku rodu zůstal zámeček do 2. světové války, kdy byl zestátněn. Poslední přílepská hraběnka Terezie se dožila 85 let, kdy v roce 1952 zemřela v Rakousku.

Po roce 1947 zde sídlily různé instituce, nejdéle od roku 1955 porodnice a ženská nemocnice, která byla začátkem 90. let zrušena. V současnosti je zámek majetkem obce Přílepy a o jeho využití se ještě uvažuje, není tudíž ani přístupný veřejnosti.

Tipy na výlet

V nedalekém Holešově můžete navštívit zámek Holešov, městské muzeum a galerii nebo židovský hřbitov. Vypravit se můžete na barokní zámek Bystřice pod Hostýnem, vystoupit na rozhlednu Hostýn, prohlédnout si baziliku Nanebevzetí Panny Marie na sv. Hostýně, zříceninu hradu Šaumburk, zříceninu hradu Křídlo, Muzeum Rusava nebo zříceninu hradu Obřany. Za návštěvu stojí i soubor lidových staveb Rymice nebo větrný mlýn Rymice.

Ubytovat se můžete v Holešově nebo v Rusavě.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 30. září

Dnes má svátek Jeroným

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete