Statistika našeho portálu

  • 102 680 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Račice

Račice-Pístovice

Renesanční zámek Račice, kdysi středověký hrad, stojí na vysokém kopci nad stejnojmennou obcí a dominuje místní krajině. Historie zámku Na místě dnešního zámku Račice stával původně mezi potoky Podomnicí a Holubským hrad, z něhož jsou dodnes patrné příkopy a náspy. Na hradě sídlil loupežný rytíř Friduš z Lindavy, o kterém vypráví i Zbraslavská kronika. Ve 14. století drželi hrad páni z Lipé a v r…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Račice-Pístovice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Vyškov
Obec
Račice-Pístovice
Telefon

Renesanční zámek Račice, kdysi středověký hrad, stojí na vysokém kopci nad stejnojmennou obcí a dominuje místní krajině.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku Račice stával původně mezi potoky Podomnicí a Holubským hrad, z něhož jsou dodnes patrné příkopy a náspy. Na hradě sídlil loupežný rytíř Friduš z Lindavy, o kterém vypráví i Zbraslavská kronika. Ve 14. století drželi hrad páni z Lipé a v roku 1376 Šternberkové. V roce 1420 zdědil sídlo Petr Strážnický z Kravař, který stál na husitské straně, a proto byl hrad roku 1422 dobyt vojskem olomouckého biskupa Jana XII. Železného. Roku 1568 získal Račice Hanuš Haugvic z Biskupic, který nechal hrad v letech 1568 - 1585 přestavět v tříkřídlý renesanční jednopatrový zámek.

Zámek pak prodal roku 1585 spolu s panstvím Bernardu Petřvaldskému z Petřval. Bernard a jeho syn Hanuš se naplno pustili do přestavby sídla, nadstavili druhé patro a bohatě reliéfně nechali vyzdobit arkády zámku, čímž vznikla jedna z velmi významných staveb tohoto slohu na Moravě. Uvnitř zámku byly vybudovány dva sály se zrcadlovými klenbami a renesanční štukovou dekorací. Stavební úpravy zámku pokračovaly až do roku 1618. V letech 1580 – 1620 byl postaven hradní kostel Nanebevzetí P. Marie. V roce 1598 objednal Hanuš u archlebovského kameníka Alexandra Kohouta zhotovení kamenné šestihranné kašny zdobené sochou Fortuny. V té době také vznikla zámecká kaple. Při zámku byla tehdy i menší zahrada, která byla v 19. století rozšířena v zámecký park. Pro účast ve stavovském povstání bylo Hanuši zámecké sídlo v roku 1620 konfiskováno a získal jej Karl Willinger z Schönsperku. Pak se jeho majitelé často střídali. V letech 1830 - 1864 vlastnil zámek Jan Mundy, který zavedl na velkostatku vzorový chov ovcí. K větším stavebním zásahům došlo právě za něj, kdy byly zazděny nádvorní arkády a empírově upraveny zámecké fasády, i když převážná část renesančního stylu zůstala uchována. Dodnes se v jeho interiéru dochovaly dva kamenné reliéfně zdobené krby z let 1600 a 1612.

Zámek dnes

Na zámecký areál navazuje velký park přecházející v les. V roce 1945 byl zámek znárodněn a OP Prostějov tam zřídil rekreační středisko pro své zaměstnance. Později ho převzalo Ministerstvo vnitra a posléze v roce 1959 tam byla zřízena Zvláštní škola internátní, která svému účelu slouží doposud. Zámek Račice je dnes přístupný příležitostně a slouží jako vzdělávací a rekreační středisko.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat třeba na zámek Habrovany, zámek Drnovice, zámek Křtiny, zříceninu hradu Kuchlov nebo poutní kapli P. Marie Sedmibolestné na Lutrštéku. V nedalekém Vyškově můžete navštívit barokní zámek Vyškov, Zoo park Vyškov, Muzeum Vyškovska nebo Muzeum perleťářství a tradičního bydlení.

Ubytování najdete ve Vyškově.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. červenec

Dnes má svátek Luboš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete